Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Fostul soț spune ca nu a primit hotararea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Fostul soț spune ca nu a primit hotararea de divort ...

Bună ziua. Fostul soț spune ca nu a primit hotararea de divort unde este su dreptul de vizita (eu am primit o demult). El timp de 6 luni trebuie sa vina la domiciliu meu sa vadă fetita în prezenta mea. Este obligatoriu sa respecte cele 6 luni de la data în care este încheiată hotararea?
De cine să fie obligat, că vizitarea fetiței e numai un drept, nu-i o obligație.
Fiind doar un drept, poate să nu vină niciodată în cele 6 luni, și nu pierde nimic.
Dapix, utilizator
fara sa aiba hotararea nu poate sa vina?
Exista posibilitatea teoretica ca hotărârea sa nu i fie comunicata, sa fie comunicata la alta adresa etc.Chiar dacă a primit o are obligația de a achita pensia stabilita și dreptul de a vedea copilul.deci nu puteți sa îl obligați dacă nu simte nevoia s își vadă fata..
Evident ca scopul celor 6 luni dispuse de instanta au in vedere reacomodarea atat a copilului cat si a tatalui .

Evident ca hotararea trebuie respectata si daca va vrea sa o viziteze va trebui sa o faca in prezenta dvs vreme de 6 luni de cand vrea el sa reia vizitele.

Altfel va opuneti caci este o incercare de eludare a dispozitiilor instantei daca vrea sa lase sa treaca cele 6 luni.