avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Fostul soț spune ca nu a primit hotararea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Fostul soț spune ca nu a primit hotararea de divort ...

Bună ziua. Fostul soț spune ca nu a primit hotararea de divort unde este su dreptul de vizita (eu am primit o demult). El timp de 6 luni trebuie sa vina la domiciliu meu sa vadă fetita în prezenta mea. Este obligatoriu sa respecte cele 6 luni de la data în care este încheiată hotararea?
Cel mai recent răspuns: AV. GABRIELA GERBER , Avocat 17:50, 17 August 2023
De cine să fie obligat, că vizitarea fetiței e numai un drept, nu-i o obligație.
Fiind doar un drept, poate să nu vină niciodată în cele 6 luni, și nu pierde nimic.
Ultima modificare: Joi, 17 August 2023
Dapix, utilizator
fara sa aiba hotararea nu poate sa vina?
Exista posibilitatea teoretica ca hotărârea sa nu i fie comunicata, sa fie comunicata la alta adresa etc.Chiar dacă a primit o are obligația de a achita pensia stabilita și dreptul de a vedea copilul.deci nu puteți sa îl obligați dacă nu simte nevoia s își vadă fata..
Evident ca scopul celor 6 luni dispuse de instanta au in vedere reacomodarea atat a copilului cat si a tatalui .

Evident ca hotararea trebuie respectata si daca va vrea sa o viziteze va trebui sa o faca in prezenta dvs vreme de 6 luni de cand vrea el sa reia vizitele.

Altfel va opuneti caci este o incercare de eludare a dispozitiilor instantei daca vrea sa lase sa treaca cele 6 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tatal nu se mai intereseaza de copil....ce pot sa fac? maryandra maryandra Sunt in proces de divort si am propus un program de vizitare al fetitei, program cu care sotul meu a fost de acord.Ceea ce ma ingrijoreaza este faptul ca sotul ... (vezi toată discuția)
Cum sa imi pastrez copilul? gabitamaria gabitamaria Buna ziua, va cer ajutorul intr- o problema tot mai grea. In anul 2005, am divortat iar in urma divortului copilul mi-a fost incredintat mie,tatalui ... (vezi toată discuția)
Am un divort pe rol cu fostul sot mihaela904 mihaela904 am un divort pe rol cu fostul sot ,el este de acord ca fica noastra rezultata din casatorie sa ramina la mine.dar vrea sa mearga si la domiciliul lui unde nu ... (vezi toată discuția)