avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1621 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Tatăl meu a decedat în 14 august 2023. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Tatăl meu a decedat în 14 august 2023. Singurii ...

Bună ziua! Tatăl meu a decedat în 14 august 2023. Singurii moștenitori sunt mama și 2 copii. Care este perioada în care putem face succesiunea fara a plăti penalizări? În cazul în care noi ca copii renunțăm la bunuri pe perioada cât mama este în viata sa detina ea tot se da o declarație în fata notarului? La dezbaterea succesiunii este necesar sa aduci 2 martori din afara familiei? Noi am mai avut 2 frați care au decedat și care au pe numele lor acțiuni la o societate fără a dezbate succesiunea dupa ei .bin acest caz poate prelua mama aceste acțiuni pe numele ei? Ce ar trebui făcut?
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 19:30, 21 August 2023
Deci practic noi ca copii nu vom.mao avea nici un drept dacă renunțăm.
La succesiunea tatalui, nu.
Veti avea dreptul la succesiunea mamei, atunci cand mama va deceda. Va fi o succesiune distincta.
A tu spus la un moment dat ca e bine ca măcar unul dintre noi sa fie moștenitor împreună cu mama. Care este beneficiul?
Vrei sa rămână mama moștenitoare împreună cu nepoții (copiii dvs și ai fratelui/surorii)?
Dacă da, renunțați amândoi.
Ultima modificare: Luni, 21 August 2023
raluk0207, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua! tatăl meu a decedat în 14 august 2023. ca si moștenitori ... nimenea nimenea Bună ziua! Tatăl meu a decedat în 14 august 2023. Ca si moștenitori sunt mama și 2 copii. Am vrea sa demaram succesiunea după decesului tatălui. Ca si ... (vezi toată discuția)
Succesiunea dupa tata? buna ziua, tatal meu a decedat in mai ... cristika cristika Succesiunea dupa tata? Buna ziua, Tatal meu a decedat in mai 2021 si ar trebui sa dezbatem pentru a ne incadra in termen cu succesiunea. Singurii mostenitori ... (vezi toată discuția)
Problema succesiune Rudy08 Rudy08 Buna ziua. Am urmatoarea problema: Mama mea a decedat anul acesta pe 1 ianuarie. Era vaduva din 2001. Impreuna cu sotul(care a decedat in 2001 si care era al ... (vezi toată discuția)