Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Tatăl meu a decedat în 14 august 2023. ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Tatăl meu a decedat în 14 august 2023. Singurii ...

Bună ziua! Tatăl meu a decedat în 14 august 2023. Singurii moștenitori sunt mama și 2 copii. Care este perioada în care putem face succesiunea fara a plăti penalizări? În cazul în care noi ca copii renunțăm la bunuri pe perioada cât mama este în viata sa detina ea tot se da o declarație în fata notarului? La dezbaterea succesiunii este necesar sa aduci 2 martori din afara familiei? Noi am mai avut 2 frați care au decedat și care au pe numele lor acțiuni la o societate fără a dezbate succesiunea dupa ei .bin acest caz poate prelua mama aceste acțiuni pe numele ei? Ce ar trebui făcut?
Deci practic noi ca copii nu vom.mao avea nici un drept dacă renunțăm.
La succesiunea tatalui, nu.
Veti avea dreptul la succesiunea mamei, atunci cand mama va deceda. Va fi o succesiune distincta.
A tu spus la un moment dat ca e bine ca măcar unul dintre noi sa fie moștenitor împreună cu mama. Care este beneficiul?
Vrei sa rămână mama moștenitoare împreună cu nepoții (copiii dvs și ai fratelui/surorii)?
Dacă da, renunțați amândoi.
raluk0207, utilizator