Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Copil refuzat de o asociație pentru a face ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Copil refuzat de o asociație pentru a face psihoterapie

Buna ziua.

Un copil diagnosticat cu ADHD a făcut terapie in anii 2010 la o asociație care are psihoterapeuți si lucrează cu copii cu astfel de probleme.
Contra cost.
A făcut terapie aproximativ un an de zile sau doi +/- iar apoi din cauza costurilor ridicate si a faptului ca era o distanta de 60 KM de parcurs părinții au întrerupt terapia la aceasta asociație.
S-a făcut terapie la alți psihoterapeuți unde s-a putut susține costul acesteia.
Acum, după 10 ani, medicul curant a recomandat terapie cognitiv-comportamentala la un specialist anume care a avut rezultate in domeniu si lucrează la acea asociație.
S-a luat legătura şi după aproximativ trei luni de așteptare s-a comunicat de specialist ca șeful asociației nu este de acord sa primească la terapie copilul pe motiv ca a făcut acum 10 ani si a întrerupt-o.
Întrebarea mea: in sensul legii constituie discriminare astfel de comportament?
Daca au argumente medicale nu este discriminare.
Încercați sa discute un avocat cu ei ca să vadă exact situația juridică în raport de situatia de fapt.
Există avocati specializați în aspecte medicale, medico-legale și psihologice.

Simplul fapt arătat nu ajuta niciun avocat pentru ca trebuie o examinare profunda a cazului.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Raspunsul a fost ca nu il primește la terapie pe copil pe motiv ca acum 10 ani a intrerupt-o.

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Daca au argumente medicale nu este discriminare.
Încercați sa discute un avocat cu ei ca să vadă exact situația juridică în raport de situatia de fapt.
Există avocati specializați în aspecte medicale, medico-legale și psihologice.

Simplul fapt arătat nu ajuta niciun avocat pentru ca trebuie o examinare profunda a cazului.

București 2023

giv, utilizator
Motivul refuzului nu are nici o legătură cu discriminarea. Sunt alte aspecte.
Îl poate refuza din motive medicale. Poate să motiveze că după 10 ani de absență nu mai are nici un efect terapia procedată de el.

Dacă doctorul nu vrea, nu-l puteți obliga, pentru că dacă îl forțați, va trata copilul superficial și nu veți obține nici un rezultat.
Mai bine căutați alt terapeut care să-l trateze profesionist pe copil.
Dapix, utilizator
Perfect de acord in sensul celor spuse de dumneavoastra, pe motive obiective legate de partea medicala.
Explicatia a fost insa ca nu se primeste pe motiv ca a intrerupt acum 10 ani si atat.
Ma face sa ma gandesc ca are legatura cu banii, in sensul ca daca faci terapie 3 luni si nu mai poti sustine costurile la patron nu ii convine ca pierde bani, asa ar vrea sa te aiba de "abonat" cotizant permanent, sau pe perioade indelungate, altfel nu te vrea. In acest sens il consider un comportament discriminatoriu.
Pana la urma prestand niste servicii publice aceasta "asociatie" nu poate discrimina persoane limitand accesibilitatea pe criterii de cost. Adresabilitatea este generala in cazul unui serviciu de acest gen.
Mi se pare dubios si doar la noi in RO se poate intampla sa aiba patronii un asemenea comportament.
Parerea mea.
As mai vrea si alte opinii.

P.S.
Copilul acum face terapie in alta parte dar astazi s-a primit raspunsul de la cei in cauza.

Dapix a scris:

Motivul refuzului nu are nici o legătură cu discriminarea. Sunt alte aspecte.
Îl poate refuza din motive medicale. Poate să motiveze că după 10 ani de absență nu mai are nici un efect terapia procedată de el.

Dacă doctorul nu vrea, nu-l puteți obliga, pentru că dacă îl forțați, va trata copilul superficial și nu veți obține nici un rezultat.
Mai bine căutați alt terapeut care să-l trateze profesionist pe copil.

Este de analizat.
Daca crede ca nu mai poate ajuta ....
În fine...

Eu v-am spus ce este recomandabil dar dacă vreți păreri generale le veți avea dar fără o legătură sigura cu fondul problemei.

București 2023
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat