Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Consiliul de Administratie SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Consiliul de Administratie SRL

Buna ziua,
se da urmatoarea speta :
SRL cu 2 asociati persoane juridice straine, doreste creare consiliul de administratie format din Presedinte si 2 Membrii
1. hotatarea Asociatilor se declara la Registrul Cometrului ? daca da , se modifica actul constitutiv? am gasit informatii doar pentru societatile pe actiuni
2. unul dintre membri are CIM incheiat cu SRL-ul trebuie suspendat?
Am rugamintea de a ma ajuta si cu baza legala atasata raspunsurilor..
Multumesc anticipat !
a.stancu@, utilizator
Consiul de administratie este specific societăţii pe acţiuni cu sistem de administrare unic, în care administraţia societăţii se realizează de către CA şi de directori numiți de actionari.
Nu la SRL.
Baza legala pentru SRL este Legea 31/1990. Conducerea SRL este realizata de unul sau mai multi administratori, numiti prin hotarare AGA sau prin contract de munca, in cazul administratorului salariat, in ambele cazuri cu realizarea formalitatilor la registrul comertului.
Pentru mai multe detalii ne puteti contacta - [ link extern ] /