Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Platesc 6 luni CASS , cat timp sunt asigurat?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Platesc 6 luni CASS , cat timp sunt asigurat?

Buna ziua. Daca platesc 6 luni CASS , cat timp sunt asigurat ?
Pot sa platesc esalonat aceasta suma ?
Daca in aceasta perioada imi gasesc servici , sunt obligat sa platesc in continuare si ca independent si ca salariat?
george-neagu, moderator
Durata acoperirii dumneavoastră CASS este determinată de numărul de luni pentru care ați plătit prime. Dacă ai plătit timp de 6 luni, atunci vei fi asigurat pentru această perioadă. Aceasta înseamnă că veți putea accesa serviciile de sănătate publică în acest timp.
Dacă optați sa plătiți pentru 6 luni, veți fi asigurat 1 an.
Am inteles partea cu perioada de asigurare si plata .Dar eu vreau sa stiu daca ma angajez in aceasta perioada trebuie sa cotizez si eu pe partea dinaintea angajarii , asta pina la sfarsitul perioadei sau se intrerupe si se merge decat pe partea de contributie din salariu ?