avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 319 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum ar trebui sa arate pontajul..
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum ar trebui sa arate pontajul..

Buna ziua.
in luna septembrie voi lucra 18 zile cu 9 ore pe zi si 2 sambete a cate 4 ore/zi.
va rog, daca se poate, sa imi spuneti cum trebuie sa arate pontajul meu.
Mentionez ca duminicile sunt libere si voi beneficia de alte 5 zile libere in cursul lunii.
Nu se pot acorda cele 48 ore liber consecutiv deoarece suntem 3 persoane si 2 dintre noi lucreaza sambetele, prin rotatie.
Cele 18 ore lucrate in plus in cursul lunii cum trebuiesc platite?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:08, 29 August 2023
De unde ati scos 18 ore lucrate in plus ? ..Luna septembruie are 21 de zile lucratoare ..168 ore lucratoare
Am specificat ca se lucreaza 9 ore pe zi. Adica 1 ora in plus. 18 zile x 1 ora= 18 ore.

Cornel Vasile a scris:

De unde ati scos 18 ore lucrate in plus ? ..Luna septembruie are 21 de zile lucratoare ..168 ore lucratoare

Nu se calculeaza asa ... numarul total de ore lucrate se calculeaza a sfarsitul lunii ...dvs din ce ati specificat realizati per total 170 de ore lucrate ..cu 2 ore in plus fata de norma.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reguli intocmire pontaj Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, Referitor la intocmirea unui pontaj, am urmatoarea nelamurire (angajatii lucreaza, prin rotatie, sambata): e corect un astfel de pontaj: L M ... (vezi toată discuția)
Ore libere Anamaria1313 Anamaria1313 buna ziua, intalnesc urmatorul caz, un angajat lucreaza 8 ore pe zi de marti pana vineri inclusiv. sambata lucreaza 4 ore. pentru acestea primeste spor de ... (vezi toată discuția)
12 ore lucrate, 24 libere, mai e nevoie de 2 zile libere consecutiv? ella_1313 ella_1313 Daca se lucreaza 12 ore, si de dau 24 ore libere, nu se depasesc 48 ore pe saptamana. Mai e nevoie sa fie indeplinita conditia de 2 zile consecutiv libere.? (vezi toată discuția)