Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. De la ce varsta minorul poate decide singur ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. De la ce varsta minorul poate decide singur in privinta ...

Buna ziua. De la ce varsta minorul poate decide singur in privinta stabilirii domiciliului in care doreste sa locuiasca impreuna cu unul dintre parinti.
Multumesc
Dacă doriți sa schimbați domiciliul copilului de la mama la tata sau invers atunci copilul va fi ascultat de la vârsta de 10 ani.
Este indicat sa contactați un avocat și sa discutați în detaliu toate aspectele juridice legate de modificarea unei hotărâri judecătorești.
Copilul are varsta de 14 ani si a fost incredintat mamei prin acord notarial
Dacă minorul doreste sa își schimbe domiciliul la dumneavoastră iar mama nu este nu acord atunci va puteti adresa instanței de judecata cu o cerere de modificare a vechilor masuri: domiciliu, pensie, program vizita.