Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament pentru copii si concubin
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament pentru copii si concubin

Buna ziua.
Detin mai multe proprietati pe care doresc sa le las, prin testament, partial copiilor mei si partial concubinului. Cat pot lasa mostenire prin testament concubinului, din valoarea totala a proprietatilor?
Daca, in timpul vietii, ma razgandesc si decid sa vand sau sa donez fratelui meu una dintre proprietatile respective exista vreo problema in acest sens? Trebuie modificat testamentul?
Multumesc.
Testamentul poate fi revocat sau modificat, oricand.
Copiilor nu le puteti lasa mai putin de 1/2 din cat ar primi la mostenire. Dar puteti sa le lasati mai mult.