avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Exista o lege care reglementeaza ce ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Exista o lege care reglementeaza ce perioada trebuie ...

Buna ziua. Exista o lege care reglementeaza ce perioada trebuie acordata locatarilor- membri ai familiei, incl copil minor- dintr-o locuinta unde mostenitorii proprietarului decedat doresc eliberarea imobilului. Mentionez ca locatarii au actele de identitate la adresa in cauza.
Cel mai recent răspuns: Georgia.TH , utilizator 17:00, 18 Septembrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua!
Pentru a cunoaște dacă au sau nu drept lega( pe lângă domiciliul trecut în cartea de identitate) să mai stea in imobilul persoanei decedate, trebuie că persoanele respective sa prezinte/să precizeze ce acte au încheiate cu decedatul.
Functie de ce acte au acestia încheiate cu defunctul se poate preciza care ar trebui sa fie conduita acelor persoane în legătură cu rămânerea lor în casa/ imobilul respectiv.
Momentan nu stim ce alte acte au in afara cor de identitate cu respectiva adresa de donciliu insa precizeaza ca legal nu pot fi evacuati o perioada de minim 6 luni dupa notificare de catre mostenitori si voiam sa stim daca exista acest temei legal sau e doar o cacealma
Multumesc

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună ziua!
Pentru a cunoaște dacă au sau nu drept lega( pe lângă domiciliul trecut în cartea de identitate) să mai stea in imobilul persoanei decedate, trebuie că persoanele respective sa prezinte/să precizeze ce acte au încheiate cu decedatul.
Functie de ce acte au acestia încheiate cu defunctul se poate preciza care ar trebui sa fie conduita acelor persoane în legătură cu rămânerea lor în casa/ imobilul respectiv.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Locatar rau platnic annutza0 annutza0 Buna seara! Asociatia de Proprietari din care fac parte se confunta cu o situatie ciudata. Un locatar refuza sa mai plateasca intretinerea de cateva luni, ... (vezi toată discuția)
Nu mai pot scapa de chirias gadela gadela In anul 2007 am dat in inchiriere un spatiu. Contractul a fost facut intre mama mea si sc....., pe o perioada de 7 ani. Acum mama mea a decedat in 10.04.2011 ... (vezi toată discuția)
Anulare c.i. adonis13 adonis13 cum as putea eu, ca si proprietar de locuinta, sa anulez o carte de identitate pentru o persoana la care mi-am dat acordul sa-si faca respectiva carte de ... (vezi toată discuția)