Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Exista o lege care reglementeaza ce ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Exista o lege care reglementeaza ce perioada trebuie ...

Buna ziua. Exista o lege care reglementeaza ce perioada trebuie acordata locatarilor- membri ai familiei, incl copil minor- dintr-o locuinta unde mostenitorii proprietarului decedat doresc eliberarea imobilului. Mentionez ca locatarii au actele de identitate la adresa in cauza.
Bună ziua!
Pentru a cunoaște dacă au sau nu drept lega( pe lângă domiciliul trecut în cartea de identitate) să mai stea in imobilul persoanei decedate, trebuie că persoanele respective sa prezinte/să precizeze ce acte au încheiate cu decedatul.
Functie de ce acte au acestia încheiate cu defunctul se poate preciza care ar trebui sa fie conduita acelor persoane în legătură cu rămânerea lor în casa/ imobilul respectiv.
Momentan nu stim ce alte acte au in afara cor de identitate cu respectiva adresa de donciliu insa precizeaza ca legal nu pot fi evacuati o perioada de minim 6 luni dupa notificare de catre mostenitori si voiam sa stim daca exista acest temei legal sau e doar o cacealma
Multumesc

Madalina Mihaela I. Moceanu a scris:

Bună ziua!
Pentru a cunoaște dacă au sau nu drept lega( pe lângă domiciliul trecut în cartea de identitate) să mai stea in imobilul persoanei decedate, trebuie că persoanele respective sa prezinte/să precizeze ce acte au încheiate cu decedatul.
Functie de ce acte au acestia încheiate cu defunctul se poate preciza care ar trebui sa fie conduita acelor persoane în legătură cu rămânerea lor în casa/ imobilul respectiv.