Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza grafoscopica
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza grafoscopica

Suntem 3 mostenitori. Exista un testament olograf pentru unul dintre mostenitori. Celalalt mostenitor declara ca cunoaste scrisul si semnatura si recunoaste testamentul. Eu nu cunosc scrisul. Daca declar acest lucru la notar, eu trebuie sa platesc, sau cine plateste expertiza grafoscopica ? Se poate face expertiza pe un document care este o copie la indigo ?
Inteleg ca este in discutie o expertiza grafoscopica extrajudiciara. Expertiza grafoscopica ceruta la notariat se plateste de persoana care o cere.
Daca este o expertiza grafoscopica judiciara, dispusa de un organ judiciar (politie, pachet, instanta de judecata, notarul nu este organ judiciar), plata expertizei se face de cine dispunde instanta, respectiv de catre parchet, politie.
In cazul politiei, parchetului, costurile expertizei se recupereaza de la partea care pierde procesul, in final.