Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! In cazul in care se convoca adunarea ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! In cazul in care se convoca adunarea generală a asociației ...

Buna ziua! In cazul in care se convoca adunarea generală a asociației de propietari prin tabel convocator, iar unii (care nu locuiesc in apartament, au chiriași) NU sunt anuntați prin scrisoare recomandata, adunarea generală va fi statutara? Mulțumesc frumos
Bine cum spuneti dv domnul ROBERT.
Incercati sa mai oferiti si solutii la acesta problema . Cum safaca sau cui trimite recomandate daca proprietarii sunt in strinatate ?
Catre apartamentul din bloc sau catre adresa stiuta din alta tara si ce faci cand e nestiuta adresa din alta tara sau localitate.
La fiecare sedinta a adunarii generale intrebam daca doresc sa aleaga un nou presedinte sau alti membri in comiteti sau alti cenzori.
Apoi dupa sedinta scriu procesul verbal in care scriu ca s-a hotarat:
-pastrarea pesedinte asoctiatie proprietari precum si a membrilor si cenzorilor in aceleasi conditii salariale (raportate la minim pe economie adica).

La un proces cu banca care recuperase apartamenul de la persoana care facuse creditul si il tinea gol de 5 ani avocatul s-a gandit el sa iisi incerce norocul si sa zica ca " alegerea presedintelui sigur nu e legala ca nu au fost ideplinite conditiile de notificare si convocare ca nu au cum sa fie indeplinite"

Eu am raspuns ca posibil sa nu fie din moment ce nu ai cum sa faci ce scrie in lege si daca proprietarul e plecat si oricum nu a contestat asta pana acum asa ca e irelevant.
Mai mult daca toate sedintele dupa 2018 ar fi ilegale si nu ar fi posibil ca o asociatie sa nu aiba presedinte ramane ca presedinte al asociatiei persoana care se afla inainte cu legea 230/2007 adica tot eu.

Judecatoarea a intervenit si a zis ca am dreptate si sa continuie domnul avocat legat de discutia in cauza respectiv suma datorata si daca are vreo obiectie legata de suma perioada sau penalizari.

In rest nu am avut contestatii pe acest motiv .
Ședința s-a convocat de către 30% dintre proprietari, confirm legii, pentru a schimba administratorul. Acesta a spus ca sedinta nu este statutara deoarece 2 proprietari nu au fost anuntați prin scrisoare recomandata.
Daca vom reconvoca sedinta și scrisorile vor fi trimise, bănuiesc ca in acel caz nu mai are ce sa bage de vina, nu?
Menționez ca s-a ales un nou administrator, iar cel vechi nu dorește sa predea gestiunea/ actele pana nu se va face o ședința “legală”.
Mulțumesc de răspunsuri
poppatricia, utilizator

Nivea a scris:

Bine cum spuneti dv domnul ROBERT.
Incercati sa mai oferiti si solutii la acesta problema . Cum safaca sau cui trimite recomandate daca proprietarii sunt in strinatate ?
Catre apartamentul din bloc sau catre adresa stiuta din alta tara si ce faci cand e nestiuta adresa din alta tara sau localitate.

În situația în care proprietarul nu a comunicat asociației o altă adresă, scrisoarea recomandată cu conținut declarat și confirmare de primire se va trimite la ultima adresă cunoscută ( cea din condominiu ) și procedura legală este îndeplinită ( cu respectarea dispozițiilor art. 47 alin. 4 ).

Să înțeleg că nu ați trecut prin procedura modificării actelor constitutive după intrarea în vigoare a legii nr. 196/2018 în conformitate cu dispozițiile art. 21 coroborate cu art. 57 lit. o ?

poppatricia a scris:

Ședința s-a convocat de către 30% dintre proprietari, confirm legii, pentru a schimba administratorul. Acesta a spus ca sedinta nu este statutara deoarece 2 proprietari nu au fost anuntați prin scrisoare recomandata.
Daca vom reconvoca sedinta și scrisorile vor fi trimise, bănuiesc ca in acel caz nu mai are ce sa bage de vina, nu?
Menționez ca s-a ales un nou administrator, iar cel vechi nu dorește sa predea gestiunea/ actele pana nu se va face o ședința “legală”.
Mulțumesc de răspunsuri

Dar asociația dvs. nu are organe de conducere ? De ce nu au convocat ei adunarea generală ?

Potrivit art. art. 69 alin. 1 din legea nr. 196/2018 :

„În cazul schimbării administratorului, vechiul administrator este OBLIGAT să transmită noului administrator, în baza unui proces-verbal de predare-primire vizat de președintele asociației și de către cenzor/comisia de cenzori, într-un termen de 5 zile de la încetarea contractului său, totalitatea documentelor, bunurilor și valorilor aflate în administrarea sa, situația financiarcontabilă a asociației și a fiecărui proprietar în raport cu asociația, situația soldurilor elementelor
de activ și de pasiv la data predării. Procesul-verbal cuprinde și chitanța de plată cu care s-a făcut ultima încasare, numele proprietarilor restanțieri, sumele restante, contractele în derulare, plățile ce urmează a fi făcute după data predării.”

Deci administratorul este obligat să predea gestiunea iar ulterior poate să conteste hotărârea adunării generale în temeiul art, 52 din lege fiind persoană care se consideră vătămată într-un drept al său.

robert1958, utilizator