Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Test paternitate cerut de tata
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Test paternitate cerut de tata

Bună ziua.
Ma numesc Cip. R.
Din prima casatorie a result un copil.
Dar am divorțat la 2 ani după naștere.
Am plătit pensie alimentara câțiva ani. Dar de 2 ani nu am mai plătit.
Am nelămuriri în privința copilului ca nu ar fi al meu. Eu lam recunoscut atunci.
Vreau test de paternitate dar mama copilului nu dorește acest lucru.
Nu pot sa o conving. Zice ca copilul nu dorește.
În schimb de o perioada îmi spune ca vrea sa semnez acte sa șteargă copilul de pe numele meu. Eu i-am zis ca nu semnez nimic fără un test de paternitate.
Daca îmi pun avocat pot sa o chem în instanta cu obligativitatea de a face test de paternitate?
Cipri202379, utilizator
Puteți formula o acțiune de tagada a paternității iar în cadrul acestui proces se va efectua și testul ADN.
Dacă de dovedește ca nu sunteți tatal biologic al minorului atunci aveti posibilitatea sa solicitati fostei sotii daune materiale și morale.
Contactați un avocat și discutați în detaliu toate aspectele juridice.
În schimb de o perioada îmi spune ca vrea sa semnez acte sa șteargă copilul de pe numele meu. Eu i-am zis ca nu semnez nimic fără un test de paternitate.

Nici nu aveti ce semna, se intampla ce vrea doar in urma unui proces de tagada de paternitate.
gi-jane2, moderator