Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Închiriere imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Închiriere imobil

Bună ziua, tuturor!

Soția mea a făcut un contract de vânzare-cumpărare cu părinții ei pentru o garsonieră. La momentul respectiv eram deja căsătoriți, dar la semnarea contractului a fost doar ea. Vrem să dăm garsoniera în chirie. Pot să fac contractul pe numele meu și să înregistrez eu contractul la ANAF pentru plata taxelor sau trebuie să facă ea toate acestea?
Fiind incheiat contractul de vanzare-cumparare in timpul casatoriei, aparent cel putin, garsoniera este bun comun si astfel sunt aplicabile regulile privind mandatul tacit intre soti, sens in care dvs puteti face acte de administrare (de ex. sa incheiati contract de inchiriere pe o durata de pana la 5 ani) si conservare a bunului. Exista si unele situatii de exceptie, asa incat, va sfatuiesc sa discutati cazul dvs concret cu un avocat.
Mulțumesc pentru răspuns.
Țin să precizez că nu e vorba de a face închirierea pe ascuns față de soție și că nu există niciun fel de „conflict” între noi. Doar că soția nu are timp pentru a face toate demersurile pentru înregistrarea la finanțe din cauza programului de lucru și am vrea să știm dacă pot să fac înregistrarea contractului pe numele meu, întrucât programul meu e puțin mai flexibil decât al ei. Oare chiar trebuie să apelez la un avocat pentru asta? :)
MihaiGherasim, utilizator
Contractul de inchiriere se poate depune la ANAF online, cu conditia sa aveti cont pe spv. Aveti grija sa depuneti si declaratia unica in termen de 30 de zile. Am avut o situatie asemanatoare , am inchiriat un apartament in coproprietate eu+fiul meu. Am depus fiecare contractul de inchiriere+declaratia unica. Online e destul de simplu. Puteti sa adresati o intrebare la ANAF daca este necesar da depuneti amandoi actele respective. In formularul prin care se depune contractul la ANAF exista o rubrica daca bunul este in coproprietate si in ce cota.
andavb, utilizator
Mulțumesc de precizări. Chiar voiam să întreb dacă mai trebuie și făcute ceva declarații suplimentare.
Și am uitat să menționez că la taxe și impozite locale imobilul apare pe numele soției. Dacă cumva contează acest aspect.
Cel mai bine, intrebati la ANAF. Sotia are cont pe spv ? Daca aveti de gand sa inchiriati, contul va scuteste de multe drumuri la ANAF. Acum trebuie sa depui o declaratie cand faci contractul (in termen de 30 de zile ) cu contract atasat si o declaratie cand se reziliaza contractul- daca se reziliaza inainte de termen (tot in termen de 30 de zile), cu o notita semnata si de chirias.
Aveti un link unde puteti vedea C168-formularul de depunere contract de inchiriere (descarcati soft A).

[ link extern ]
andavb, utilizator