Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inchiriere apartament pe baza antecontractului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inchiriere apartament pe baza antecontractului

Buna ziua.
Am cumparat un apartament nou, direct de la dezvoltator, dar deocamdata am doar antecontractul. Nu am alte documente.

Va rog, ma puteti lamuri daca in aceasta situatie pot da apartamentul spre inchiriere legal si sa inregistrez contractul la ANAF?

O alta intrebare...contractul de inchiriere se face obligatoriu la notar sau e valid/recunoscut de ANAF daca se face doar intre proprietar si chirias?

Va multumesc pentru eventualele raspunsuri.
Buna ziua, nu puteti inchiria doar in baza antecontractului, cu exceptia cazului in care v-a fost cedata deja in scris folosinta imobilului. Contractul de inchiriere este valabil si sub semnatura privata, nefiind necesara autentificarea notariala.
Multumesc pentru raspuns.
Puteti sa imi spuneti, va rog, prin ce document se face predarea folosintei imobilului si ce informatii obligatorii trebuie sa cuprinda ca sa fie valid pentru inchirierea locuintei?
Anisoara00, utilizator
Buna ziua, predarea folosintei bunului se poate face fie prin insasi antecontract printr-o clauza specifica, fie separat printr-un contract de comodat/inchiriere intre promitentul vanzator si promitentul cunparator.