avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce acte sunt necesare pentru un contract de vanzare ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce acte sunt necesare pentru un contract de vanzare cumparare ...

Ce acte sunt necesare pentru un contract de vanzare cumparare de intretinere cu uzufruct viager pentru un apartament?
Cel mai recent răspuns: ionutclaudiu , utilizator 10:36, 6 Septembrie 2023
Buna ziua,
Poate mai sus nu m-am facut bine inteles ... doresc sa stiu ce acte sunt necesare pentru a face un contract de vanzare - cumparare cu clauza de intretinere.

ionutclaudiu a scris:

Ce acte sunt necesare pentru un contract de vanzare cumparare de intretinere cu uzufruct viager pentru un apartament?

Trebuie sa va hotărâți.
Ori e vânzare și achitați un preț, ori e întreținere și prestati îngrijire.
Faimoasele vânzări cu "clauze" nu se mai încheie.
Este întreținere și prestez îngrijire.

raluk0207 a scris:

Trebuie sa va hotărâți.
Ori e vânzare și achitați un preț, ori e întreținere și prestati îngrijire.
Faimoasele vânzări cu "clauze" nu se mai încheie.

Actele de proprietate, documentație cadastrala, certificat de atestare fiscala de la Primarie, adeverința de rol de la Registrul Agricol (dacă e vorba de un teren), adeverințe de la utilități (gaze, curent, apa, gunoi), ca nu sunt datorii, adeverința de la Asociația de proprietari ca nu sunt datorii (daca e vorba de un apartament), actele de identitate și certificatele de căsătorie.
În funcție de starea transmitatorului, notarul poate solicita și un certificat medico legal psihiatric, de la medicul legist, care sa ateste ca este apt sa semneze acte de dispoziție și sa fie asistat la semnarea contractului de un reprezentant al Direcției de Asistență socială.
Mulțumesc Raluca!

raluk0207 a scris:

Actele de proprietate, documentație cadastrala, certificat de atestare fiscala de la Primarie, adeverința de rol de la Registrul Agricol (dacă e vorba de un teren), adeverințe de la utilități (gaze, curent, apa, gunoi), ca nu sunt datorii, adeverința de la Asociația de proprietari ca nu sunt datorii (daca e vorba de un apartament), actele de identitate și certificatele de căsătorie.
În funcție de starea transmitatorului, notarul poate solicita și un certificat medico legal psihiatric, de la medicul legist, care sa ateste ca este apt sa semneze acte de dispoziție și sa fie asistat la semnarea contractului de un reprezentant al Direcției de Asistență socială.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara valentin75 valentin75 am si eu o mica dar mare problema,doresc sa iau in ingrijire o persoana in varsta de 79 de ani ,aceasta doreste sa incheie contract de vanzare cu uzufruct ... (vezi toată discuția)
Contract vanzare-cumparare cu uzufruct viager gxg61 gxg61 Buna ziua, Doresc sa iau in intretinere doi batrani de 87 respectiv86 ani,in schimbul unui ctr.de vanzare-cumparare cu uzufruct viager privind apartamentul ... (vezi toată discuția)
Contract de intretinere ContSters424636 ContSters424636 Eu am in ingrijire un batran de 80 ani,batranul vrea sa facem un contract de intretinere,ce acte necesare imi trebuiesc ? va multumesc mult anticipat (vezi toată discuția)