Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua! Ma interesează cum pot sa am acces direct ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua! Ma interesează cum pot sa am acces direct la dosarul ...

Bună ziua! Ma interesează cum pot sa am acces direct la dosarul meu și care este procedura ca sa il vad( dosar penal- accident de circulatie).
Bună ziua! Aveti posibilitatea sa formulati o cerere de studiu la organele de cercetare penală( daca e in curs de cercetare) sau la instanta de judecată ( daca a fost trimis de la parchet). De asemenea aveti dreptul să solicitați eliberarea de xerocopii după actele dosarului care vă interesează, sau chiar in totalitatea sa. Costurile de xerocopiere sunt de 50 de bani pagina. Trebuie să stiți totusi, faptul că, in cursul urmăririi penale, accesul la dosar vă poate fi restricționat pentru o anumită perioadă de timp, Drepturile dumneavoastră sunt prevăzute de art. 83 Noul cod de procedură penală. Având in vedere că este vorba de un dosar penal, este indicat să uzați de toate drepturile dumneavoastră incă din faza de urmărire penală, motiv pentru care angajarea unui avocat cu experiență în astfel de situații vă poate ajuta mult.