Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda juridica
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda juridica

Buna ziua

Am 33 de ani, lucrez la o companie de unde beneficiez de masina de servici. Intr-o noapte a fost fortata iala dar nu a disparut nimic. Am depus plangere la politie in care am solicitat despagubiri in valoare de 400 ron contravaloarea reparatiilor.
Dupa putin timp au inceput sa vina citatiile, infractorul a fost prins si sa ma prezint ca parte civila. Nici nu stiu despre cine este vb, nici nu am vazut cum sa petrecut infractiunea. Nu m-am prezentat ca nu aveam ce sa spun sau sa marturisesc. Acum am primit o citatie prin care mi se comunica urmatoarele: - in caz ca nu ma prezint la instata voi fi sanctionat cu o amenda juridica, conf art.198 C.pr.pen.
Ce inseamna asta? Cat este valoarea? Din ce cauza trebuie sa-mi iau avocat intr-un proces in care este acuzata o persoana total necunoscuta?

Ce sa fac? Ce se poate intampla?
Probabil ca este necesara prezenta dvs. pentru a se lamuri constituirea ca parte civila.
Inteleg ca proprietarul masinii nu sunteti dvs. ci societatea la care lucrati.
Aveti grija ca o sa primiti amenda daca nu va prezentati.