avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 969 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... amenda juridica
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

amenda juridica

Buna ziua

Am 33 de ani, lucrez la o companie de unde beneficiez de masina de servici. Intr-o noapte a fost fortata iala dar nu a disparut nimic. Am depus plangere la politie in care am solicitat despagubiri in valoare de 400 ron contravaloarea reparatiilor.
Dupa putin timp au inceput sa vina citatiile, infractorul a fost prins si sa ma prezint ca parte civila. Nici nu stiu despre cine este vb, nici nu am vazut cum sa petrecut infractiunea. Nu m-am prezentat ca nu aveam ce sa spun sau sa marturisesc. Acum am primit o citatie prin care mi se comunica urmatoarele: - in caz ca nu ma prezint la instata voi fi sanctionat cu o amenda juridica, conf art.198 C.pr.pen.
Ce inseamna asta? Cat este valoarea? Din ce cauza trebuie sa-mi iau avocat intr-un proces in care este acuzata o persoana total necunoscuta?

Ce sa fac? Ce se poate intampla?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Mihai , Avocat 10:19, 7 Octombrie 2006
Probabil ca este necesara prezenta dvs. pentru a se lamuri constituirea ca parte civila.
Inteleg ca proprietarul masinii nu sunteti dvs. ci societatea la care lucrati.
Aveti grija ca o sa primiti amenda daca nu va prezentati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda juridica Bobek Bobek Buna ziua Am 33 de ani, lucrez la o companie de unde beneficiez de masina de servici. Intr-o noapte a fost fortata iala dar nu a disparut nimic. Am depus ... (vezi toată discuția)
Amenda juridica Bobek Bobek Buna ziua Am 33 de ani, lucrez la o companie de unde beneficiez de masina de servici. Intr-o noapte a fost fortata iala dar nu a disparut nimic. Am depus ... (vezi toată discuția)
Citatie,serviciul politiei rutiere luckas luckas am primit o citatie de la serviciul politiei rutiere an cutia postala cu un anumit termen de prezentare la dansii,eu ridicand citatia de la posta dupa termenul ... (vezi toată discuția)