Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Am primit de la Anaf precum ca figurez cu sume ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Am primit de la Anaf precum ca figurez cu sume incasate din ramburs

Buna ziua . Am primit de la Anaf precum ca figurez cu sume incasate cu titlu de ramburs in perioada 2017-2021 si trebuie sa completez declaratia 212 pentru fiecare an. Eu am luat de la cunostinte, prieteni IT(laptop, monitor, display) stricat, l-am reparat si am vandut online,cu un profit de maxim 10-20% , si o gramada de produse second din casa: haine incaltaminte televizor, cuptor cu microunde. Anaf cere sa platesc pe toata suma bruta impozit, nu doar pe profit. Profitul nu pot demonstra, ca toate obiectele vandute am obtinut din mana a doua la "negru". Totusi tre sa existe o solutie de compromis. Eu am intentii corecte sa achit o taxa, dar nu pe toata suma bruta. Cer ajutorul/parea dumeavoastra
george-neagu, moderator
Se plateste impozit si taxe pe venit cu conditia sa prezentati facturi, chitante, etc. pentru ceea ce a intrat la dvs. si pentru cheltuielile efectuate cu reparatiile de catre dvs.