Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua am Si eu o intrebare ce se poate intampla ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua am Si eu o intrebare ce se poate intampla daca partea ...

Buna ziua am
Si eu o intrebare ce se poate intampla daca partea civila din dosar face plangere pentru Sunteti chemat in aceasta instanta camera 208. Complet cf42, in data de 03 Octombrie 2023. ora
10:00 in calitate de intimat in dosarul cu obiectul: plangere soluti de neurmarire/netrimitere judecatà (art.340
NOFFI
Buna ziua, plangerea poate fi admisa, caz in care se poate dispune inceperea/continuarea urmaririi penale in functie de caz sau poate fi respinsa, caz in care solutia procurorului ramane valabila.
Si daca au trecut 5 ani faptele s-au prescris !? Ce vina are cel intimat???
Madalina Pascu a scris:

Buna ziua, plangerea poate fi admisa, caz in care se poate dispune inceperea/continuarea urmaririi penale in functie de caz sau poate fi respinsa, caz in care solutia procurorului ramane valabila.

Trebuie analizate actele pt a calcula termenul de prescriptie. Mai departe va pote spune un avocat dupa o consultatie daca si ce este de facut.