Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara. Sunt in cautarea unui sfat avizat in ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara. Sunt in cautarea unui sfat avizat in legatura cu ...

Buna seara. Sunt in cautarea unui sfat avizat in legatura cu o situatie ce am sa v-o descriu in continuare.
Am achizitionat un teren, inclusiv drum acces (cota parte) pe care am construit o casa. Acest drum de acces este drum infundat. Suntem 4 coproprietari cu parti indivizibile. De-a lungul acestui drum infundat sunt situate paralel, 5 proprietati (5 case) din care doar 4 sunt coproprietari. Prima casa neavand acces la acest drum, nefiind coproprietar cu parti indivizibile. Aceasta prima casa are acces la drumul principal, acesta servindu-i ca si drum de acces.
Nu avem montata bariera de restrictionare acces auto, dar am pus un semn de instiintare cu textul :proprietate privata. Acest proaspat proprietar, cel de la inceputul drumului in coproprietate (cel de langa drumul principal) afirma ca "am cumparat casa cu doua intrari".. Evident, total eronat. Ne-am reunit (cei 4 coproprietari) si l-am instiintat pe cel de la prima casa, cu privire la faptul ca acest drum este drum privat, ne cedat catre primarie, pe care-l administram si intretinem in comun. I-am oferit un extras CF si l-am rugat sa se mobilizeze in a-si construi pajas de trecere din drumul principal catre proprietatea sa. Dupa creme buna (aprox. 1 an) acesta a demarat lucrarile pentru a-si construi cale de acces cat toata lungimea parcelei sale de catre drumul principal. Evident ca primaria a intervenit si l-a sactionat, acesta nefiind in legalitate. Accesul inseamna latimea uni autoturism, banuiesc. Cum de altfel au si restul caselor de langa drumul principal. Cate un tub de drenaj ingropat si cam atat. Bun. Am conturat cat de cat personajul. In contiuare, dansul intra pe drumul nostru, a sapat un sant pentru a se racorda la curent electric, acest sant s-a tasat la scurt timp si acum avem denivelari de 10-15 cm pe drumul proprietate privata intrtinut de noi etc. Ideea este ca.. domnul nu intelege de vorba buna, ignora rugamintile noastre de a nu folosi acest drum.
Ce parghie legala avem noi, ca si coproprietari ai acestui drum, astfel incat sa restrictionam accesul acestui tert. Ce reclamatie, ce actiune, unde, la cine sa ne adresam ?
Datele mentionate in CF suna asa : Categorie folosinta : drum. Intravilan - DA. Observatii/Referinte : arabil cu destinatia drum. Multumesc pentru eventualele raspunsuri!
solobru, utilizator
Puteți face o acțiune civila prin care instanta sa constate încălcarea dreptului de proprietate si obligarea vecinului la plata daunelor cauzate (materiale și morale).
Puteți face și plângere penala pentru tulburare de folosință.
Si mai puteți monta bariera de acces, posibil asa sa evitați mai ușor conflicte ulterioare.

solobru a scris:

Buna seara. Sunt in cautarea unui sfat avizat in legatura cu o situatie ce am sa v-o descriu in continuare.
Am achizitionat un teren, inclusiv drum acces (cota parte) pe care am construit o casa. Acest drum de acces este drum infundat. Suntem 4 coproprietari cu parti indivizibile. De-a lungul acestui drum infundat sunt situate paralel, 5 proprietati (5 case) din care doar 4 sunt coproprietari. Prima casa neavand acces la acest drum, nefiind coproprietar cu parti indivizibile. Aceasta prima casa are acces la drumul principal, acesta servindu-i ca si drum de acces.
Nu avem montata bariera de restrictionare acces auto, dar am pus un semn de instiintare cu textul :proprietate privata. Acest proaspat proprietar, cel de la inceputul drumului in coproprietate (cel de langa drumul principal) afirma ca "am cumparat casa cu doua intrari".. Evident, total eronat. Ne-am reunit (cei 4 coproprietari) si l-am instiintat pe cel de la prima casa, cu privire la faptul ca acest drum este drum privat, ne cedat catre primarie, pe care-l administram si intretinem in comun. I-am oferit un extras CF si l-am rugat sa se mobilizeze in a-si construi pajas de trecere din drumul principal catre proprietatea sa. Dupa creme buna (aprox. 1 an) acesta a demarat lucrarile pentru a-si construi cale de acces cat toata lungimea parcelei sale de catre drumul principal. Evident ca primaria a intervenit si l-a sactionat, acesta nefiind in legalitate. Accesul inseamna latimea uni autoturism, banuiesc. Cum de altfel au si restul caselor de langa drumul principal. Cate un tub de drenaj ingropat si cam atat. Bun. Am conturat cat de cat personajul. In contiuare, dansul intra pe drumul nostru, a sapat un sant pentru a se racorda la curent electric, acest sant s-a tasat la scurt timp si acum avem denivelari de 10-15 cm pe drumul proprietate privata intrtinut de noi etc. Ideea este ca.. domnul nu intelege de vorba buna, ignora rugamintile noastre de a nu folosi acest drum.
Ce parghie legala avem noi, ca si coproprietari ai acestui drum, astfel incat sa restrictionam accesul acestui tert. Ce reclamatie, ce actiune, unde, la cine sa ne adresam ?
Datele mentionate in CF suna asa : Categorie folosinta : drum. Intravilan - DA. Observatii/Referinte : arabil cu destinatia drum. Multumesc pentru eventualele raspunsuri!