avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Numele meu este Novac Cornel. Sunt șofer ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Numele meu este Novac Cornel. Sunt șofer profesionist ...

Bună ziua.
Numele meu este Novac Cornel.
Sunt șofer profesionist comunitar
Angajatorul m-a atras pentru a lucra în compania lui, printr-un anunț de angajare in care se stipula faptul că pe parcursul unei perioade de 35 de zile limita de kilometrii efectuată va fi intre 10.000 - 17.000.
Motiv care m-a determinat să mă angajez .
Astăzi ,după i perioadă de 31 de zile ,am efectuat un total de 25.000 de Km.
Am discutat cu angajatorul această situație,cerandu-i să-mi plătească suplimentar km-tri efectuați in plus .
Angajatorul nu vrea să facă acest lucru.
Ce mă sfătuiți să fac in acest caz,pe lângă demisia evidentă.
Va mulțumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:24, 11 Septembrie 2023
In c.i.m. ce se mentioneaza la plata salariului si ce salariu este trecut in contract?
Buna ziua.
Salariul lunar brut 3000 Ron
Diurna externa 50 E pe zi.
Menționez că nu am primit nici salariul pe țară,deși luna trecută mauipus sa semnez un stat de plată pentru acest venit spunandumi că mivot vira in cont.
Nu s-au întâmplat acest lucru.
De aceea ,hotărârea de a demisionat este evidentă.


Cornel Vasile a scris:

In c.i.m. ce se mentioneaza la plata salariului si ce salariu este trecut in contract?

In CIM este stipulat ca sunteti platit la un nr de km minim - maxim? Daca nu, angajatorul nu o sa va plateasca conform unui anunt de angajare. Pentru salariul nevirat in cont puteti anunta ITM-ul.
In speta, veti fi platit conform c.i.m. ..plata pe Km este interzisa.

Neplata drepturilor salariale mai poate face obiectul unei actiuni in instanta , unei proceduri de mediere sau de conciliere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Diurna the_power_25xxxx the_power_25xxxx in perioada august 2011-- aprilie 2012 am lucrat sofer la o firma....In contract aveam 1050 lei salariu+ 31euro/zi diurna ( 910 euro/luna--lucram in ... (vezi toată discuția)
Litigiu munca sandorioan sandorioan buna ziua, As dori sa stiu daca diurna externa este impozabila? Sunt obligat sa platesc diurna unui sofer de camion retroactiv pe o perioada de un an de ... (vezi toată discuția)
Diurna nespecificata in contractul de munca si neplata in totatlitate a celei stabilite verbal. aliasje aliasje [b]Buna ziua ! [/b] [b]S[/b]unt angajat ca sofer la o firma de transport general de marfuri. [b]I[/b]n contractul de munca nu este specificata diurna ... (vezi toată discuția)