Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Numele meu este Novac Cornel. Sunt șofer ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Numele meu este Novac Cornel. Sunt șofer profesionist ...

Bună ziua.
Numele meu este Novac Cornel.
Sunt șofer profesionist comunitar
Angajatorul m-a atras pentru a lucra în compania lui, printr-un anunț de angajare in care se stipula faptul că pe parcursul unei perioade de 35 de zile limita de kilometrii efectuată va fi intre 10.000 - 17.000.
Motiv care m-a determinat să mă angajez .
Astăzi ,după i perioadă de 31 de zile ,am efectuat un total de 25.000 de Km.
Am discutat cu angajatorul această situație,cerandu-i să-mi plătească suplimentar km-tri efectuați in plus .
Angajatorul nu vrea să facă acest lucru.
Ce mă sfătuiți să fac in acest caz,pe lângă demisia evidentă.
Va mulțumesc.
In c.i.m. ce se mentioneaza la plata salariului si ce salariu este trecut in contract?
Buna ziua.
Salariul lunar brut 3000 Ron
Diurna externa 50 E pe zi.
Menționez că nu am primit nici salariul pe țară,deși luna trecută mauipus sa semnez un stat de plată pentru acest venit spunandumi că mivot vira in cont.
Nu s-au întâmplat acest lucru.
De aceea ,hotărârea de a demisionat este evidentă.

Cornel Vasile a scris:

In c.i.m. ce se mentioneaza la plata salariului si ce salariu este trecut in contract?

In CIM este stipulat ca sunteti platit la un nr de km minim - maxim? Daca nu, angajatorul nu o sa va plateasca conform unui anunt de angajare. Pentru salariul nevirat in cont puteti anunta ITM-ul.
In speta, veti fi platit conform c.i.m. ..plata pe Km este interzisa.

Neplata drepturilor salariale mai poate face obiectul unei actiuni in instanta , unei proceduri de mediere sau de conciliere.