avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Buna seara, inregistrez un debit la departamentul taxe ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna seara, inregistrez un debit la departamentul taxe si impozite ...

Buna seara, inregistrez un debit la departamentul taxe si impozite al primariei locale in cuantum impozit autoturism + 2 amenzi de circulație. Suma dateaza din anul 2012,in urma caruia,in prezent, am primit sechestru pe autoturismul respectiv(fiind inregistrat pe numele meu). Ce soluții de rezolvare a problemei as avea dpdv legal ? Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 08:44, 11 Septembrie 2023
Să plătiți, deoarece nu v-ați exercitat dreptul de a contesta creanța pretinsă.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti contesta invocând prescriptia, contactati un avocat.
Hartia primita, specifica ca am 15 zile la dispozitie sa depun contestatie.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
15 zile calendaristice din ziua când ați luat la cunoștință.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dupa cati ani se prescriu amenzile de circulatie ? miri47 miri47 Mentionez ca am multe amenzi de circulatie din anii 2006 - 2014 neachitate, doar acum am primit Instiintarea ca m-i s-a facut poprire pe salariu - este corecta ... (vezi toată discuția)
Contestare ordin executare silita mihaigabi22 mihaigabi22 Tocmaiam primit instiintare de executare silita mai exact ordin de executare silita cu drept de contestatie in 15 zile. Intrebarea mea este daca pot contesta ... (vezi toată discuția)
Contestatie titlu executoriu amezi circulatie busuyoc busuyoc Buna ziua, Pe 26.09.2014 am primit o scrisoare recomandata de la primaria unde sunt domiciliat (comuna Naruja, judetul Vrancea) ce continea o somatie si un ... (vezi toată discuția)