Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot recupera indemnizatia de somaj daca in luna ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot recupera indemnizatia de somaj daca in luna respectiva nu am putut sa semnez?

In luna ianuarie nu am reusit sa ajung la timp in localitate, sa-mi semnez hartiuta. Avand in vedere ca tot timpul in care am muncit, in fiecare luna mi s-a oprit somajul fara discutie, sper ca pot sa-mi recuperez suma, mai tarziu, inteleg, dar sper sa pot sa iau acesti bani care mi se cuvin.
Va trebui sa te prezinti la agentie sa motivezi neprezentarea.
Felix Moga a scris:

In luna ianuarie nu am reusit sa ajung la timp in localitate, sa-mi semnez hartiuta. Avand in vedere ca tot timpul in care am muncit, in fiecare luna mi s-a oprit somajul fara discutie, sper ca pot sa-mi recuperez suma, mai tarziu, inteleg, dar sper sa pot sa iau acesti bani care mi se cuvin.

Mergeti de urgenta la AJOFM cu carnetul de somer pentru viza, si drept motivare, v-ar prinde bine o scutire medicala din care sa reiasa ca in perioada in care ar fi tb sa va prezentati la viza va aflati in imposibilitatea de a iesii din casa. ( raceala, viroza, etc).