Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua am 2 întrebări.Imi spuneti va rog in caz ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua am 2 întrebări.Imi spuneti va rog in caz de divorț ...

Buna ziua am 2 întrebări.Imi spuneti va rog in caz de divorț ,ce vârsta trebuie sa aibe copiii ca sa fie întrebați in instanța dacă aleg sa locuiască cu mama sau tatăl?

2.Dacă un apartament a fost cumpărat înainte de căsătorie (avans de 10000 de euro din 40.000 cât era prețul apartamentului)dar nu s a făcut contract prenupțial,ca pe urma celălat soț sa plătească ratele integral cu ridicarea ipotecii cui rămâne apartamanetul,sau dacă se împarte?
Va Multumesc anticipat
Buna ziua,
1. 10 ani
2. Aparamentul apartine proprietarului iar celallt sot are drept de creanta egal cu suma ratelor platite, daca s-au platit din bani proprii. Atentie veniturile salariale ale unui sot obtinute in timpul casatoriei sunt bunuri comune.