Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Am gasit un client ca si PFA, entitate din afara ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Am gasit un client ca si PFA, entitate din afara Romaniei.

Buna ziua!
Am gasit un client ca si PFA, entitate din afara Romaniei, unde nu am cum sa ma angajez pe CIM.
Contractul este de freelancing, dar presupune din partea mea un timp de lucru asumat pe zi de 8 ore - voi lucra intr-o echipa, exista termene, deadline-uri si se fac estimari care depind de disponibilitatea membrilor echipei (care sunt la randul lor freelanceri din Europa si SUA). In rest nu am nicio limitare - concediu neplatit, oricate zile pe an, contract pe perioada determinata cu posibiliate de extindere, lucru remote, de unde vreau eu, programul nu e fix, pot lucra cand doresc, doar sa fiu prezent in sedinte etc.
De asemenea, din motive de securitate, imi cer sa folosesc un laptop pe care mi-l vor trimite, deoarece lucrez cu date de risc, confidentiale.
Poate asta in vreun fel sa fie incadrat la angajare mascata sau mai nou (incepand de azi, 15.09.2023) ca "semecherie"?

Multumesc!
george-neagu, moderator
Trebuie sa aveti o forma de organizare autorizata ca sa prestati astfel de servicii ( PFA ) .
Nu e angajare mascata , pt ca acel client nu este din Romania .
Veti plati taxe ca si PFA aici ( impozit , CAS si CASS ) .
voiam sa adaug: angajare mascata vs. activitate dependenta, va rog

nu consider ce am zis ca fiind activitate dependenta, din punctul meu de vedere

laptopul nu e oferit de cei care ma platesc, ci de clientul final - nu am alta solutie decat sa accept laptopul respectiv, din motive de securitate

prin natura contractului, pot angaja la randul meu si mi se impune toata responsabilitatea (atat fata de mine, cat si de angajati)

intrebare finala: se poate considera ceea ce am spus ca fiind activitate dependenta?

activitatea dependenta este doar cea salariala ( fata de un angajator) . Nu e cazul aici pt ca firma nu e din Romania.