avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Salut, cum pot da in judecata pe fosta logodnica pe ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Salut, cum pot da in judecata pe fosta logodnica pe motiv ca ...

Salut .cum.pot da in judecata pe fosta logodnica pe motiv ca detine masina cumparata din bani mei .precizez ca masina e pe numele ei si eu pot justifica in instanta ca bani au fost platiti de care mine.
Si ea nu are cu ce justifica ca a platit masina
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Septembrie 2023
gi-jane2, moderator
Cel mai recent răspuns: ibn , utilizator 07:45, 19 Septembrie 2023
I-ati dat banii cu împrumut sau cum? Si cand a fost qsta?
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă este proprietară deține mașina legal, nu aveți ce face, nici măcar prin instanță nu veți avea câștig de cauză.
Nici nu-i va cere nimeni să justifice banii dați pe mașină. Dreptul la proprietate este garantat prin constituție.
Doar daca i-ați dat banii împrumut cu contract perfectat la NOTAR, puteți pune în executare creanța.
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Septembrie 2023
Dapix, utilizator
Bună ziua!
În situația ruperii logodnei, se poate cere în instanță restituirea darurilor oferite în legătură cu această calitate sau în vederea căsătoriei, iar luând în considerare contextul descris de dumneavoastră, cred că s-ar putea argumenta că automobilul este un dar din partea dumneavoastră.
În acest sens:
Articolul 268 din Codul Civil
Restituirea darurilor
"(1) În cazul ruperii logodnei, sunt supuse restituirii darurile pe care logodnicii le-au primit în considerarea logodnei sau, pe durata acesteia, în vederea căsătoriei, cu excepția darurilor obișnuite.
(2) Darurile se restituie în natură sau, dacă aceasta nu mai este cu putință, în măsura îmbogățirii.
(3) Obligația de restituire nu există dacă logodna a încetat prin moartea unuia dintre logodnici."
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poate ca masina o veti recapata pana la urma. Dar eu sunt stupefiat de circumstante. Cum adica, se casatoreste cu dumneavoastra numai daca ii faceati cadou o masina? Dar cu masina pe numele dumneavoastra si contract de comodat sughita? Ce fel de familie urma sa fie cea intemeiata pe interese materiale? Cautati sa invatati ceva din patania asta si sa nu mai repetati greseala. Fata ce va fi sotia dumneavoastra fara masina in prealabil exista, dar nu ati descoperit-o inca. Succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nelamurire art. 268, alin. 2 ContSters240593 ContSters240593 In ceea ce priveste restituirea darurilor in cazul ruperii logodnei, nu am inteles exact la ce se refera sau ce vrea sa insemne sintamga \"in masura ... (vezi toată discuția)
Logodna ContSters181996 ContSters181996 O alta reglementare adusa de Noul civil este institutia logodnei. Parea aproape uitata aceasta notiune, oarecum desueta atunci cand o mai auzeam, si, oricum ... (vezi toată discuția)
Logodna civila claudiaivascu claudiaivascu Buna ziua, intrebarea mea se refera la logodna civila, mai exact ce trebui facut pentru a incheia aceasta logodna. Are loc tot la starea civila, ca si cununia? ... (vezi toată discuția)