Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unde as putea vedea toate proprietatile ce le-au avut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unde as putea vedea toate proprietatile ce le-au avut bunicii ...

Unde as putea vedea toate proprietatile ce le-au avut bunicii mei?

Bunicul meu a murit acu 10 ani, si bunica a murit acu 3 ani.

Au ramas in urma lor 3 succesori (frati) care nu s-au interesat sa faca succesiunea pe urma lor.
Unul dintre ei (tatal meu) a dececdat anul asta. Prin urmare acum sunt 5 succesori dupa bunici, (eu, si fratele meu) plus ceilalti 2 frati a lui tata, ramasi in viata.
Bunicii au avut cateva terenuri valoroase, si am inteles ca daca au trecut 2 ani de la decesul bunicii fara a se face succesiune, va fi un impozit de 2% catre stat pentru succesori.
As putea merge undeva sa vad mai exact cate proprietati au avut acestia?
Nu, pentru ca nu exista o evidență la nivel național a tuturor bunurilor pe care le deține o persoană pe teritoriul României.
Moștenitorii ar trebui sa cunoască ce proprietăți a avut defunctul.
Nu exista o evidenta centralizata, dar puteți obține informații de la notar, de la primărie, de la ocpi și de la banca (dacă aveau conturi). De asemenea, actele pe care le aveau bunicii prin casa pot furniza informații și indicii.
Dar asta numai în localitatea respectiva.
Nu aveți de unde sa știți ca bunicii nu aveau alte bunuri în alte județe.
Puteti solicita relatii la autoritatea fiscala teritoriala responsabila ultimului domiciliu al bunicilor
Puteti solicita relatii la cadastru