avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Unde as putea vedea toate proprietatile ce le-au avut ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Unde as putea vedea toate proprietatile ce le-au avut bunicii ...

Unde as putea vedea toate proprietatile ce le-au avut bunicii mei?

Bunicul meu a murit acu 10 ani, si bunica a murit acu 3 ani.

Au ramas in urma lor 3 succesori (frati) care nu s-au interesat sa faca succesiunea pe urma lor.
Unul dintre ei (tatal meu) a dececdat anul asta. Prin urmare acum sunt 5 succesori dupa bunici, (eu, si fratele meu) plus ceilalti 2 frati a lui tata, ramasi in viata.
Bunicii au avut cateva terenuri valoroase, si am inteles ca daca au trecut 2 ani de la decesul bunicii fara a se face succesiune, va fi un impozit de 2% catre stat pentru succesori.
As putea merge undeva sa vad mai exact cate proprietati au avut acestia?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:16, 17 Septembrie 2023
Nu, pentru ca nu exista o evidență la nivel național a tuturor bunurilor pe care le deține o persoană pe teritoriul României.
Moștenitorii ar trebui sa cunoască ce proprietăți a avut defunctul.
Nu exista o evidenta centralizata, dar puteți obține informații de la notar, de la primărie, de la ocpi și de la banca (dacă aveau conturi). De asemenea, actele pe care le aveau bunicii prin casa pot furniza informații și indicii.
Dar asta numai în localitatea respectiva.
Nu aveți de unde sa știți ca bunicii nu aveau alte bunuri în alte județe.
Puteti solicita relatii la autoritatea fiscala teritoriala responsabila ultimului domiciliu al bunicilor
Puteti solicita relatii la cadastru

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune... panty panty ...prin anii 90 a decedat bunica mea...in urma ei au ramas 7 copii( 2 fete si 5 baieti) bunica a locuit intotdeauna cu una din fete, careia i-a crescut copii, ... (vezi toată discuția)
Am un titlu de proprietate geokan geokan hello from athens. Bunicul meu a murit in 2008 si stiam ca are niste proprietatii in Buzau.In urma decesului bunica mea nu a facut nimic doar ca mi-a aratat ... (vezi toată discuția)
Succesiune ne realizata ileana-maria ileana-maria Buna ziua, Bunica mea a murit acum 23 de ani, in urma ei au ramas 2 copii.Tatal meu si un frate. Dupa bunica mea nu s-a efectuat succesiunea. . Ambii frati ... (vezi toată discuția)