avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara, sunt persoana cu handicap accentuat,am ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara, sunt persoana cu handicap accentuat,am varsta de ...

Buna seara, sunt persoana cu handicap accentuat,am varsta de 51 ani si vechime in munca 30 ani.Intrebarea mea este daca ma pot pensiona pe caz de boala.Mentionez ca certificatul de handicap e permanent nerevizuibil.
Cel mai recent răspuns: Dapix , utilizator 16:55, 22 Septembrie 2023
Bine,va multumesc.
Multumec pt precizarile referitoare la pensia de boala.Alt certificat de handicap am nevoie nu pt pensia de boala,ci pt a beneficia de cei 10 ani reducere la pensionarea la limita de varsta prevazuta de lege pt persoanele cu handicap accentuat....

Dapix a scris:

În topic ați spus că vreți pensie de boală, care se decide de către COMISIA de expertiză a capacității de muncă, și care are cabinetul în POLICLINICĂ în majoritatea localităților.

Ce ați căutat la Casa de Pensii`? Nu aveți treabă cu funcționarii de la CPP, dacă vreți de boală
Vorbiți cu asistentele și doctorul expert pe capacitatea de muncă.

Mergeți și cereți informații la COMISIA de expertiză, care aparține de CASA de pensii.
La vârsta dvs aveți nevoie de pensie de boală.

Nu aveți nevoie de un alt certificat emis de DGASPC, pentru a beneficia de pensie de boală.
Vă trebuie doar DECIZIA medicală emisă de COMISIA de expertiză a capacității de muncă.

Îmi pare rău, dar pentru un alt certificat de handicap nu vă pot ajuta. Mă depășește subiectul.

Mi-e frică că dacă apelați la instanță puteți pierde și ce aveți deja, adică gradul permanent.

Aveți certificat de handicap cu grad ACCENTUAT PERMANENT, deci aveți destul deocamdată.
Pentru restul ce vă doriți, deciziile vă aparțin..........
Ultima modificare: Duminică, 17 Septembrie 2023
Dapix, utilizator
Cu tot respectul pentru bunavointa domnilor ce au incercat sa ma ajute,imi doresc sa mi raspunda un consultant de specialitate pentru ca de asta m am adresat pe acest site pt a imi raspunde un avocat sau un jurist.....
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Toate detaliile despre incadrarea in grad de invaliditate pentru obtinerea pensiei de invaliditate, le gasiti mai jos:
[ link extern ]
[ link extern ]
Nu cred ca se va oferi cineva de pe acest forum sa va inadreze intr-un grad de invaliditate pentru ca d-voastra sa va deschideti drepturile la pensie de invaliditate.

Alte discuții în legătură

Am depus dosarul pentru pensie de urmas pentru o persoana cu ... mihaistoica202 mihaistoica202 Am depus dosarul pentru pensie de urmas pentru o persoana cu handicap a carui sunt tutore legal, prin decizie judecatoreasca definitiva. Am fost sunat astazi ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas alinmarius alinmarius Pensia de invaliditate ART. 68 (1) Pensia de invaliditate se cuvine persoanelor care si-au pierdut total sau cel putin jumatate din capacitatea de ... (vezi toată discuția)
Buna seara! sunt angajata muncesc...numai ca,in dec 2022, am ... Mariorica1970 Mariorica1970 Buna seara! Sunt angajata muncesc...numai ca,in dec 2022, am fost diagnosticata cu poliartita reumatoida std 1......fac tratament urat,am ... (vezi toată discuția)