Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua. Anul trecut am incheiat un contract cu un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua. Anul trecut am incheiat un contract cu un DJ pentru ...

Buna ziua.

Anul trecut am incheiat un contract cu un DJ pentru un eveniment, cu achitarea unui avans in valoare de 800 de lei.
La momentul incheierii contractului am anuntat ca noi vom cauta o solista separat. L-am anuntat ieri ca am gasit solista si va canta pe negative iar el a solicitat inca 1000 de lei in plus pentru lucrul acesta.
Doresc sa renunt la serviciile lui si la avansul achitat daca este nevoie deoarece nu mi-a placut modul in care a abordat situatia.
M-am uitat peste contract si scrie ceva de genul ca incetarea se anunta cu 30 de zile inainte de eveniment, el a zis de suma aceea in plus deabia ieri iar evenimentul este pe 7 octombrie.
Care sunt consecintele daca renunt la serviciile acestuia si cum se face acest lucru?
Buna ziua, incetarea se poate face prin transmiterea unei notificari scrise in acest sens catre prestator. Daca incetati contractul fara respectarea termenului de preaviz, acesta retine avansul achitat. Atentie sa nu fi reglementat in contract daune interese pentru incetarea contractului intr-un termen mai scurt decat cel de preaviz.