avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acord demolare vecin Constanta oras Buna ziua Am casa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acord demolare vecin Constanta oras Buna ziua Am casa spate in ...

Acord demolare vecin Constanta oras
Buna ziua
Am casa spate in spate cu vecin ( el pe o strada, eu pe alta, paralele) si eu vreau să-mi demolez casa veche fara sa mai construiesc nimic, avem ziduri separate...deci daca demolez doar casa mea a lui nu este afectată, acoperișurile sunt separate...
Mai imi trebuie acord? Exista vreun act normativ sa pot demola fara acordului lui?
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 15:35, 22 Septembrie 2023
Buna ziua,

Va este necesar acordul de vointa al vecinului, cata vreme proprietatea sa poate fi afectata.

Este necesara emiterea unei autorizatii de demolare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casa calcan - cu teren liber - acord sau nu boldormiahi boldormiahi Casa Calcan - acord sau Nu Am achizitionat un teren cu o casa veche - demolabila, Parcela este ingusta 9.8m font, prin urmare doresc sa raman pe limita de ... (vezi toată discuția)
Am moștenit o casă care are unul din ziduri pe hotar, și am obținut autorizație de demolare. vecinul nu e de acord cu demolarea, cum să procedez? cipriakos cipriakos Am mostenit o casa care are unul din ziduri pe hotar. Am hotarit sa o demolez si sa construiesc alta sens in care am obtinut autorizatia de demolare. Vecinul ... (vezi toată discuția)
Demolare casa veche situata pe hotar. dorim sa demolam o casa ... Raluka286 Raluka286 Demolare casa veche situata pe hotar. Dorim sa demolam o casa veche situata pe hotarul cu vecinul si pt obtinerea autorizatiei ne este necesar acordul ... (vezi toată discuția)