Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Constituire fond de rulment si de reparatii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Constituire fond de rulment si de reparatii

Buna seara!
In asociatia mea s-a creat urmatoarea situatie, un grup de locatari a semnat un tabel prin care solicita sa nu mai plateasca fondul de rulment si cel de reparatii.
Din cate stiu legea 196/2018 prevede obligativitatea constituirii acestor fonduri si prevede si niste amenzi.
Intrebarile sunt urmatoarele:
1) ce valoare juridica are tabelul cu semnaturi si ce trebuie sa faca presedintele asociatiei si administratorul?
2) cum se stabileste valoarea fondului de reparatii? Legea nu prevede o suma asfel ca cei care nu doresc strangerea acestui fond ar putea cere strangerea unei sume simbolice de ex 1000 lei care evident e inutila dar formal este un fond de reparatii.
3) ce institutii urmaresc aplicarea legii si aplica eventualele amenzi daca e cazul pentru neconstituirea celor 2 fonduri?
nu e vorba ca nu se da chitanta doar ca nu se da una separata, adica suma e incasata pe aceeasi chitanta cu intretinerea