Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua ! Azi șeful,brusc ,m-a anunțat că de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua ! Azi șeful,brusc ,m-a anunțat că de mâine nu ne ...

Buna ziua ! Azi șeful,brusc ,m-a anunțat că de mâine nu ne mai poate susține financiar și toți angajații vor pleca acasă! Care sunt drepturile? mele?
Este vadit nelegala o astfel de masura. Va sfatuiesc sa va prezentati la serviciu si sa contactati un avocat imediat ce veti primi o decizie scrisa din partea angajatorului dvs.
Sub ce forma veti pleca acasa?

Fara mai multe detalii , nu avem de unde stim ..
De luni am intrat în concediu de odihna! Mi s-au dat zilele rămase restante de anul trecut și de anul acesta,30 la număr. Mă gândesc ,ca după aceste zile de concediu sa ii solicit șefului actele pt. șomaj și nu demisia directă cum dorește dansul!
Aveți idee în ce condiții se solicita salariile compensatorii pt.concedierea fara o cauza anume? Firma nu se închide!

Cornel Vasile a scris:

Sub ce forma veti pleca acasa?

Fara mai multe detalii , nu avem de unde stim ..

Salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.

Acordarea salariilor compensatorii este posibila numai daca este prevazuta in c.i.m., in c.c.m. aplicabil sau in reg.intern al angajatorului.
In lipsa unor astfel de prevederi , angajatorul nu are nicio obligatie in acest sens.