Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, va deranjez cu o problema legata de iesirea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, va deranjez cu o problema legata de iesirea dintr-o ...

Buna ziua, va deranjez cu o problema legata de iesirea dintr-o echipa de implementare a proiectelor PNRR.
Fac parte dintr-o astfel de echipa, ca responsabil tehnic, numit prin hotarare de presedinte a consiliului judetean. Problema este ca vreu sa ies din proiecte si managerul de proiect impreuna cu directorul directiei din care face parte echipa nu vor sa-mi gaseasca inlocuitor (adevarul ca nici nu se gasesc, trebuie studii tehnice in constructii) motiv pentru care imi refuza plecarea.
Cum se procedeaza in mod legal? Se poate depune o ”demisie” la resurse umane prin care anunt plecarea din echipa? Sau cum?
Va multumesc!
Aveti semnat c.i.m. ?
nu
Sunteti functionar public?
Da

Cornel Vasile a scris:

Sunteti functionar public?

1. formulati o cerere de demisie

2. o depuneti la registratura. Angajatorul este obligat să înregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a înregistra demisia dă dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de probă.
Demisia nu trebuie motivată şi produce efecte după 30 de zile calendaristice de la înregistrare.

3. Raportl de serviciu inceteaza la data expirarii termenului de preaviz.