Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua!Sunt casatorit sub regimul comunitatii de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua!Sunt casatorit sub regimul comunitatii de bunuri.In ...

Buna ziua!Sunt casatorit sub regimul comunitatii de bunuri.In ianuarie 2023 am semnat o promisiune de vanzare-cumparare pentru un imobil pentru care am platit suma de 40000 euro,bani proveniti dintr-o mostenire a mea(20000) ,restul dintr-un credit de nevoi personale in nume propriu.Intrebarea este cum putem face ca la semnarea contractului sa figurez doar eu ca proprietar tinand cont ca banii imi apartin iar creditul il platesc personal direct din contul meu.Si eu si sotia suntem de acord cu aceasta varianta.Ma intereseaza care sunt solutiile legale pentru a solutiona aceasta problema.Va multumesc!
Buna ziua, imobilul este al dvs in limita celor 20000 e folositi la plata din mostenire. Creditul personal este comun daca a fost contractat in timpul casatoriei chiar daca il platiti dvs din venituri salariale personale care sunt si acestea comune. Faceti separatie de bunuri pentru a fi unic proprietar.
Schimbati regimul matrimonial comun in cel al separatiei de bunuri.