Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Salariatul obligat sa declare starea de sanatate ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Salariatul obligat sa declare starea de sanatate psihica?

Este salariatul obligat sa spuna detalii despre starea lui de sanatate psihica (daca merge la doctor, daca isi ia tratamentul) avand in vedere ca ai lui colegi se plang ca el nu coopereaza?

Sustine ca nu i s-au comunicat diverse informatii (pentru ca uita).
Ce face angajatorul daca vede ca nu poate coopera cu el? Nu se doreste concedierea lui. Dar ce procedura este pt a stii daca merge la doctor si urmeaza tratamentul?
El nu vrea sa mearga la doctor dar se stie ca are probleme.
mihaeruzza, utilizator
Dacă nu vrea să mearga la psihiatru după tratament, nu aveți cei face. Nu-l puteți obliga.
Dar daca îl trimiteți la medicina muncii, și nici acolo nu coopereaza, poate pierde locul de muncă.

Probabil este un pacient care refuză să-și recunoască boala.
Dacă nu cooperează, îl puteți trimite la medicina muncii pentru evakuare a stării de sanatate.
Daca trebuie sa-și declare starea de sanatate, răspunsul este DA, dar nu public ci medicului de la medicina muncii trebuie sa-i declare tot ce ține de problemele lui de sănătate.

Formulați un raport, și trimiteți-l la madicina muncii pentru evaluare a capacității de muncă.
Precizați în raport ca este suspect de tulburare psihică.

Daca are voință se poate trata cu medicamente, și daca respecta tratamentul poate continua sa fie activ la locul de muncă.
Dapix, utilizator
Examinarea medicala a lucratorilor se efectueaza de catre medicul specialist de medicina muncii cu care firma are incheiat contract de prestari servicii medicale cu respectarea fisei corespunzatoare meseriei/ postului de lucru, locului de munca, din anexa 1 la HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor.
Medicul de medicina muncii poate trimite lucratorul al specialisti pentru examinare suplimentara chiar daca in fisa mentionata mai sus, nu este prevazuta examinare psihologica.
Medicul specialist psihiatru isi poate da seama daca pacientul urmeaza tratamentul si respecta ceea ce i s-a prescris.