Forum Discuţii juridice Executare silită Buna seara, se da urmatoarea speță: - după 4 ani de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna seara, se da urmatoarea speță: - după 4 ani de zile m-am ...

Buna seara, se da urmatoarea speță:
- după 4 ani de zile m-am trezit cu o citație pentru valoare redusă în legătură cu o datorie de la Orange. Este o factură neplătită pe motiv de suprataxare, dar mai puțin contează
- în luna februarie a.c. s-a admis cererea KRUK și am fost obligat să achit suma de 1708 lei
- nu am știut de acest dosar și aceasă sumă nemailocuind la adresa la care au fost trimise actele și nu am fost înștiințat, poștărița semnând în locul meu de primire
- în luna iulie am aflat de aces dosar și am sunat la kruk să le achit datoria, acesta indicându-mi că dosarul meu este deja la un executor și ei nu mai au nicio responsabilitate
- am sunat la executorul menționat și mi-au comunicat că ei de abia au primit dosarul și încă nu au o încuviințare judecătorească și nici nu au avut timp să depună actele la judecătorie
- am sunat iar la kruk să le plătesc acea datorie spunând că dacă tot nu s-a făcut un proces să achit lor suma ca să nu fiu nevoit să plătesc comisioanele executorului care nu sunt neglijabile, au spus că este imposibil
Am ajuns în luna septembrie, executorul nu a cerut încă încuviințare judecătorească și eu nu am cui să achit datoria. Dacă o transfer în contul celor de la kruk, pot evita executarea și taxele lor sau cum se procedează fiindcă mi se pare absurdă situația. Menționez și că executorul a insistat că el nu are voie să primească încă nici un leu. Ce mă sfătuiți să fac? Să achit și eventual să fac contestație la executare?
Datoriile mai vechi de 3 ani sunt prescrise daca cereti instantei sa constate asta
Nu mai vreau să mă judec pentru 1700 lei. Vreau să achit dar cum să procedez? La cine să achit, asta e de fapt întrebarea.