Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Ce acte trebuie sa primesc de la notar la finalizarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Ce acte trebuie sa primesc de la notar la finalizarea succesiunii? ...

Ce acte trebuie sa primesc de la notar la finalizarea succesiunii? ORIGINALE, tiparite in mai multe exemplare pentru fiecare mostenitor sau DUPLICATE?
Trebuie sa primiți certificatul de moștenitor.
Și după caz, încheierile de intabulare la Cartea funciara, pe numele moștenitorilor (dacă în masa succesorala au existat bunuri pentru care ați prezentat documentația cadastrala si care erau intabulate pe numele defunctului).

Certificatul de moștenitor se eliberează în original. Nu îl duplicat, căci nu are încheiere de autentificare.
Multumesc pentru raspuns.
Am mai intrebat o cunostinta care lucreaza la un alt notar si mi-a spus ca din 2013 Codul civil s-a nodificat si totul se editeaza doar intr-un exemplar original cu semnaturile partilor care se pastreaza in arhiva notariatului iar mostenitorii primesc duplicat doar cu semnatura si stampila notarului si timbru sec deoarece s-au facut multe falsuri.
Da, asa e. Dar asta numai pentru actele cu încheiere de autentificare, și pe care le semnează părțile (contracte, declarații, procuri, partaje, ipoteci etc).
Certificatul de moștenitor nu cuprinde semnăturile moștenitorilor si nu are încheiere de autentificare.