avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... O societate comerciala se inchide prin dizolvare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

O societate comerciala se inchide prin dizolvare voluntara. Ce ...

O societate comerciala se inchide prin dizolvare voluntara. Ce se intampla cu contractul de munca suspendat pentru CCC (concediu crestere copil), care este baza legala cu care se poate inchide contractul de munca? Va fi salariata afectata de aceasta dizolvare a firmei? Ce acte vom da salariatei si cand?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:45, 30 Septembrie 2023
C.i.m. va inceta. de drept , potrivit art.56 alin.1 lit.a C.mun.

Va primi indemnizatie in continuare, chiar daca c.i.m. inceteaza.

Acte:
- adeverinta de vechime
- decizia de incetare a c.i.m.
- adeverinta de somaj.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariata in concediu maternitate - societate in dizolvare Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, Am o salariata aflata in concediu prenatal. Asociatii doresc dizolvarea voluntara a firmei, ca urmare a faptului ca firma nu mai poate functiona ... (vezi toată discuția)
Concediu crestere copil eu1983 eu1983 Buna ziua , Ce se intampla daca o angajata are contract pe perioada determinata , este in concediu de crestere copil cu durata de 2 ani si cim se termina cand ... (vezi toată discuția)
Incetare contract munca Maria Adriana Marinescu Maria Adriana Marinescu Buna ziua, Am cateva intrebari legate de incetarea contractului de munca si am rugamintea sa imi transmiteti opinia dumneavoastra precum si baza ... (vezi toată discuția)