Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... O societate comerciala se inchide prin dizolvare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

O societate comerciala se inchide prin dizolvare voluntara. Ce ...

O societate comerciala se inchide prin dizolvare voluntara. Ce se intampla cu contractul de munca suspendat pentru CCC (concediu crestere copil), care este baza legala cu care se poate inchide contractul de munca? Va fi salariata afectata de aceasta dizolvare a firmei? Ce acte vom da salariatei si cand?
C.i.m. va inceta. de drept , potrivit art.56 alin.1 lit.a C.mun.

Va primi indemnizatie in continuare, chiar daca c.i.m. inceteaza.

Acte:
- adeverinta de vechime
- decizia de incetare a c.i.m.
- adeverinta de somaj.