avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Care sunt pașii următori in cazul in care am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Care sunt pașii următori in cazul in care am obținut prin ...

Care sunt pașii următori in cazul in care am obținut prin donație 1/3 din averea părinților ( construcție și teren), după decesul ambilor părinți? Menționez că suntem 3 frați și toți avem aceiași parte de 1/3 din avere. Eu nu doresc ieșirea din diviziune și intabularea,in acest caz cum mă sfătuiți să procedez pt a-mi păstra 1/3 parte din averea părinților? Multumesc
Cel mai recent răspuns: , 12:01, 3 Octombrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă frații doresc sa iasă din indiviziune si apeleaza la instanta nu aveți ce sa faceti..Eventual solicitați sa va fie atribuit imobilul dvs și ii despăgubiți pe ceilalți,dacă nu va permiteți ,solicitați sa va despăgubească ei pt cota dvs sau vindeți tot prin bună înțelegere.Nimeni.nu poate fi obligat sa rămână în indiviziune conform dispozițiilor legale.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua!
Daca sunteți în indiviziune cu frații dvs.si ați primit, înțeleg o donație, da, interesul dvs.este să nu faceți partajul cel puțin 3 ani de zile de la data decesului părinților dvs.
Dar, pe de altă parte, frații dvs.daca doresc să facă partajul asupra imobilului respectiv mai devreme sau mai târziu de cei 3 ani, nu aveți ce face, legiuitorul arata că nimeni nu este obligat să rămână în indiviziune.
La momentul respectiv, al partajului va recomand să apelați la serviciile unui avocat. O atacare eventuala de donație dublată de un partaj nu este o chestiune prea ușoară!

Editat": incalcare pct.2.8
Ultima modificare: Luni, 2 Octombrie 2023
Cornel Vasile, Consilier juridic
Mulțumesc pt raspuns. Îmi puteți explica de ce ar trebui așteptat 3 ani pt partaj , după decesul părinților? Și aș mai avea o întrebare, urmează să deschidem succesiunea și aș dori să știu dacă eu pot dona la rândul meu , după acceptarea succesiunii ,partea mea de 1/3 ce mi-au donat părinții, fiului meu și ce costuri aproximative corespunde? Voi putea face această donație fără a accepta partajul?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

la succesiune, pot ceda partea mea de mostenire unui nepot? icostin66 icostin66 Buna ziua. La succesiune, pot ceda partea mea de mostenire unui nepot? (vezi toată discuția)
Succesiune marinelapolescu marinelapolescu Buna ziua, Mai am 2 frati, insa mama mea mi-a donat acum 10 ani 1/2 din imobil reprezentand casa + teren. Vreau sa stiu, la moartea mamei (tatal meu fiind ... (vezi toată discuția)
Daca parintii imi fac act de donatie,voi deveni proprietara bernilory bernilory parintii doresc sa-mi faca act pt casa,din cate am inteles preferabil ar fi o donatie[prin contract de vanzare cumparare sotul meu ar deveni si el coproprietar ... (vezi toată discuția)