Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revin cu o întrebare dar înainte vreau să ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revin cu o întrebare dar înainte vreau să mulțumesc mult ...

Revin cu o întrebare dar înainte vreau să mulțumesc mult pentru ajutor .
Am făcut succesiune .Urmează partajul între frați .Pentru un teren avem un cumpărător .Pot face partajul direct pe acesta?
Pana nu faceti partaj , aveti fiecare 1/3 din teren , dvs. nu puteti vinde intregul teren , ca nu puteti sti daca fratii nu se vor razgandi . Puteti sa vindeti exact ce aveti , adica 1/3 , fara a avea parcela determinata . Cum sa faca fratii dvs. partaj pe teren ? luand ei “ nimic “ , iar cumparatorul tot terenul ? sau cum sa ramana el cu ceea ce a cumparat ? Tineti seama ca , chiar pentru 1/3 din teren , trebuie parcursa procedura prevazuta de Legea 17/ 2014 ( cu modificarile ulterioare ) , adica trebuie afisata intentia de vanzare la Primarie , si , in aproximativ 3 luni , aceasta va da avizul de teren liber la vanzare ( daca nu sunt preemptori doritori sa cumpere ) . Sau , la intelegere cu fratii , dar prin aceeasi procedura la Primarie , vindeti toti impreuna pe cote-parti , iar banii ii incasati dvs.
Scuze, eu nu m am făcut înțeleasă.Suntem 3 frați după succesiune făcută 1/3.Pentru un teren extravilan avem cumpărător.Toti 3 suntem de acord sa vindem.Intrebarea era, daca e mai simplu și cu mai puține cheltuieli sa vindem acum înainte de partaj( daca putem sa facem acte direct pe cumpărător).
Sigur ca puteti vinde impreuna , toti 3 , fiecare isi vinde cota-parte . Binenteles , dupa ce terenul se intabuleaza pe cei 3 proprietari pe cote-parti , si cu respectarea pasilor prevazuti de lege . Pe cale de consecinta , partajul il veti face pe restul bunurilor .
Partajul se face între coproprietari.
Cumpărătorul nu are nicio treaba cu certificatul dvs de moștenitor. Este un terț.
Deci nu. Nu puteți face partajul "direct pe cumpărător ".
Ori vindeți toți 3 terenul respectiv.
Ori faceți partajul, luați dvs acel teren și apoi îl vindeți singur, ca proprietar exclusiv.
raluk0207, utilizator