avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1457 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt calificat hipermarket va rog ajutati-ma
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt calificat hipermarket va rog ajutati-ma

Salutare

Am si eu o problema am 20 de ani sunt student la bucuresti si acum exact 4 saptamani am furat din tr-un hipermarket bucurestean mancare in valoare de aprox 900 de mii de lei

Am fost prins de paza magazinului care a chemat politia. Am restituit paguba magazinuluiin aceasi zi. Nu ma prea picep la drept. Acum mi s-a intocmit dosar de incepere a urmaririi penale ceva cu furt calificat flagrant. Nu am antecedente.

Ce mi se va intampla? De o luna nu mi-a venit nici o citatie acasa(domiciliul meu este in provincie) sau nimic... Acum stau in bucuresti la camin. Buletinul l-am dat politiei pentru a mi se face flotant.

Intrebari:

1.Pot face cumva ca citatia sa imi vina la bucuresti cand vine daca va veni pentru ca acasa parintii mei sunt in spania si nu ar avea cine sa o ia oricum.

2. Ce pedeapsa pot primi? Pot scapa doar cu o amenda?

3. in fata angajatilor magazinului nu mi-am dat datele adevarate de pe buletin ci altele false iar acelea de pe buletin le-am dat doar politiei? poate constitui acest lucru o circumstantza agravanta?

4. am platiti hypermarketului in cauza o amenda de 600 de mii de lei vechi pt care nu am primit chitantza.Politia a spus ca nu au voie sa faca asa ceva dar totusi daca nu o plateam nu mi-ar fi dat chiatanta pe care trebuia sa o dau politiei pentru a confirma recuperarea in totalitate a bunurilor. E legal asa ceva?
Din pacate zilele trecute m-am pus si eu intr-o situtatie jenenata. La un supermarket am sustras 2 baterii in valuare de 10 lei si la iesire am fost oprit de catre paza si condus sa se faca constatarea. Nu mai intru in detalii cert este ca nestiind cum sta treaba ei mi-au zis ca au chemat politia si eu necrezandu i am zis sa sun la 112 si sa intreb daca este asa. Am sunat iar cei de la 112 au inteles ca am sunat sa fac o plangere cum ca acestia ma detin in potriva vointei mele. O data cu politia a venit si de la jandarmerie si impreuna cu d-l de la jandarmerie am convenit sa nu imi faca dosar penal si sa imi dea o amenda de disturbarea ordinii publice.
Politistii de la 112 mi au facut observatie ca pot primi amenda daca mai fac sesizari aiurea si au plecat, intorcandu-se ulterior si spunand ca ei trebuie sa justifice deplasarea si ca trebuie sa intocmeasca un proces verbal sau sa imi dea amenda intre 500 si 1000 lei, fiind obligati prin lege sa si justifice deplasarea. Au facut procesul verbal cu datele tuturor din buletin, am semnat si eu si martorii dar am impresia ca in acesta au scris ca am recunoscut savarsirea faptei, rezolvandu-se ulterior pe cale amiabila. Dupa care am plecat am platit produsele si nu am dat nici o declaratie am iesit impreuna cu cei de la politie si fiecare pe drumul lui.
Intrebarea mea este: ma pot trezi ca politia s-a autosesizat in acest caz si ca se va incepe urmarirea penala in cazul meu? Pot afla asta daca ma duc la sectia de politie, sau e mai bine sa nu?
Salut, am nevoie disperat de un sfat.#-o
Am pus toate produsele din carut pe bande de la casa. Casiera nu a scanat toate produsele.Le-am pus in pungi am platit cet era pe bon si am dat sa plecam cand am fost opriti de un agent de paza pentru controlul bonului.
S-a constatat ca pe bon aveam mai putine produse decat in pungi.
A venit politia , a urmat declaratii , procedura standard.
Am fost acuzat de furt sau eventual complice ca am fost in colborare cu casieru.
Suma este de cca 500 ron pe care o voi plati astazi pentru recuperarea bunurilor retinute de agenti de paza. Au zis cai mai bine, ca cica nu s-ar mai constitui parte civila Auchan-ul in proces.
Sun disperat sa nu am cazier judiciar dupa acesta tampenie , Imi trebuie cazierul nepatat la serv.Va rog sa ma ajutati cu un sfat.:sorry:
500 roni...cam mult...casierul are o problema...:)
Daca politia a fost sesizata si sau facut acte ,sunt sanse de a ajunge in instanta.Solutia este greu de preconizat...
Poate daca achitati contravaloarea produselor,nu se mai intocmesc acte.De aceea este bine de stiut ce politie a fost sesizata si ce acte a intocmot.
Da , casierul are mai multe probleme , e persoana cu handicap fizic , acu un an a facut o operatie pe creier avea tumoare , a stat si in coma , ......
A fost platita integral suma si Auchan-ul nu se mai constituie parte civila.
A fost sesizata sectia 13 si au luat la dosar declaratia pazei+ declaratia mea si sotiei + constatarea lor
Ce e mai nasol ca am fost inpreuna cu sotia , insarcinata in 6 luni
Ce ma streseaza este sa nu-i dea sotiei cazierul patat :worthy:
Am inteles ca o sa am o discutie cu procurorul , cum sa procedez ,#-o
costelo76 a scris:

Da , casierul are mai multe probleme , e persoana cu handicap fizic , acu un an a facut o operatie pe creier avea tumoare , a stat si in coma , ......
A fost platita integral suma si Auchan-ul nu se mai constituie parte civila.
A fost sesizata sectia 13 si au luat la dosar declaratia pazei+ declaratia mea si sotiei + constatarea lor
Ce e mai nasol ca am fost inpreuna cu sotia , insarcinata in 6 luni
Ce ma streseaza este sa nu-i dea sotiei cazierul patat :worthy:
Am inteles ca o sa am o discutie cu procurorul , cum sa procedez ,#-o

Am uitat sa precizez ca amandoi suntem la prima abatere, nu am mai avut treba cu Politie de nici un fel.

Alte discuții în legătură

Cum pot proceda ca sa scap de dosar penal, resultat dintr-o intamplare nefericita mircea2014 mircea2014 Buna ziua, Va spun de la inceput ca stiu cam am gresit si am recunoscut de la inceput ca am gresit, dar ieri am avut o zi deloc buna. Pe scurt, pe ... (vezi toată discuția)
Furt din supermarket damiannatasa damiannatasa daca esti prins de catre ageenti de paza de la supermarket cu produse neachitate asupra ta si ulteror le achiti si chea]ma politia ce se intampla a fost o ... (vezi toată discuția)
Furt Leylia Leylia Acum ceva timp mi s-a intocmit un dosar penal pentru inf de furt. Pe data de 18 ianuarie am fost chemata s adau o declaratie la politie, iar peste 1 luna am ... (vezi toată discuția)