Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Repartitie cheltuiala reparatie acoperis pentru 2 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Repartitie cheltuiala reparatie acoperis pentru 2 apartamente ...

Repartitie cheltuiala reparatie acoperis pentru 2 apartamente
Buna seara,
Puteti va rog sa ma ajutati cu un raspuns la situatia de mai jos?
Locuiesc la parter intr-un bloc cu 4 etaje si 4 scari.
Fara a avea loc anterior vreo sedinta de asociatie, luna aceasta a aparut de plata la intretinere o suma aferenta reparatiei la 2 apartamente aflate la ultimul etaj, dar aflate la alte scari decit cea pe care locuiesc eu. Suma a fost impartita egal la cele 4 scari, apoi in sume diferite pentru garsoniera, 2 camere si 3 camere
Este legal? Daca nu, ce ar trebui facut?
Acum aproximativ 7 ani a fost reparat acoperisul in dreptul unui apartament de pe scara mea si atunci am platit doar cele 5 apartamente din dreptul bucatii de acoperis reparat, nu toate apartamentele din bloc , ca acum. Atunci a fost legal?
Sunt doua situatii identice, dar tratate diferit din punct de vedere al repartitiei cheltuielilor, ceea ce ma nedumereste.
Va multumesc!
Ambele au fost legale. Importqnt e sa pastrezi principiul. Adica reparatia de la o scara o repartizezi la toate apartamentele atuncci asa va fi mereu.
Faceti o adresa scrisa catre presedinte si vedeti de ce au schimbat modalitatea de aplicare si cum procedeaza cu compensarea in cazul dinainte?
Va multumesc!