Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... leg nr=10 si 247
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

leg nr=10 si 247

situatie-secretara de la primaria Tartasesti a facut disprut pozitia de rol a bunicului la aplicarea legilor+18/1991 si 1/200,iar cu aparitia legii 247 a revendicat prin sotul saau ca unic mostenitor al bunicului supf de v25 ha teren agricol,cu toate ca la primarie exista certificat de mostenitor al mamei mele.La data revendicarii,mama era singura mostenitoare in viata ca fiica a bunicului,iar cei ce au revendicat au calitatea de nepoti.La demersurile facute-parchet,prefectura si alte institutii s-a explicat ca totul este legal,DAR,am solicitat si noi sa intram in posesia actelor in baza carora s-a facut dovada ca au calitatea de mostenitori si binenteles pozitia de rol a bunicului s-au registrul special al chiaburilor din anul 1954 asa cum se afirma,deasemeni mentionez faptul ca imediat cum au intrat in posesia actului de propritate-fam respectiva a instrainat terenul de 25 ha cu suma de 2,5 mil euro.Nu dorim decat sa se respecte acest drept ce este stipulat in lege de URMAS(mostenitor)CE SE MAI POATE FACE???telefon=0746432934; 0735824214-lucian ivanescuX-(
buna ziua!
pentru reconstituirea dr de prop mama dvs trebuia sa fi facut cerere in baza legii speciale.
a formulat aceasta cerere?
NU am facut revendicarea deoarece actele au fost dosite si prezentate bin cursul anului 2005 cand au intrat respectivii in posesie
O actiune in revendicare formulata impotriva acelora care au dobandit un drept in conditii ilegale, cu incalcarea grava a legilor.