avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa bunici
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa bunici

Am urmatoarea situatie:
Casa la tara si pamant care au fost ale bunicilor.
Bunicii au avut 3 copii, baiatul mare, baiatul mijlociu si o fata.
Baiatul mare a avut 3 copii, baietul mijlociu 1 copil si fata 1 copil(eu).
In 1994 a murit bunicul si in urma succesiunii, partea lui a fost impartita intre baiatul mijlociu si bunica.
In 2000 (cred) a murit baiatul mare.
In 2010 a murit bunica, in 2011 a murit baiatul mijlociu si in 2019 a murit si fata.
Verisorii mei sunt toti in alte tari dar au spus ca sunt dispusi sa trimita imputerniciri notariale ca eu sa ma ocup de succesiune.
Intrebari:
1. se poate face succesiunea direct catre noi sau intai trebuie succesiunea catre parintii decedati si apoi catre noi?
2. daca verisoara mea(fata baiatului mijlociu) spune ca nu vrea nimic din partea tatalui ei, ce se intampla cu partea ei? Se poate redistribui sau ajunge la statul roman?
Multumesc
Ultima modificare: Miercuri, 11 Octombrie 2023
kenzzo2k, utilizator
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 20:34, 11 Octombrie 2023
1. Nu. Se dezbate fiecare succesiune, în ordinea deceselor.
2. Verișoara poate imputernici pe altcineva sa o reprezinte la dezbaterea succesiunii după bunici și tata și ulterior dezbaterii sa-i doneze lui...., cota indiviza moștenită.
Procura se întocmește numai la Ambasada sau Consulat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune dupa 15 ani kike kike Tatal meu a decedat in anul 1995.Nu am facut succesiunea pana in prezent.Nu am facut succesiunea nici dupa bunicii paternali .Ce parere aveti;trebuie facute ... (vezi toată discuția)
Bunica a murit acum 24 de ani.a avut 3 baieti. unul a decedat ... AnaMiki AnaMiki Bunica a murit acum 24 de ani.A avut 3 baieti.Unul a decedat inaintea ei.El a avut 1 baiat care a d3cdat acum 5 ani si nu a fost casatorit si nu are ... (vezi toată discuția)
Ajutor - informatii despre mostenire gmGabriel gmGabriel Bunicii mei aveau trei copii, din care mai traieste doar cel mai mic. Cel mare nu a avut copii, cel mijlociu 4 iar cel mic 2. Bunicul a murit, iar de bunica ... (vezi toată discuția)