Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua! Anul trecut un prieten a fost prins baut la ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua! Anul trecut un prieten a fost prins baut la volan ...

Buna ziua! Anul trecut un prieten a fost prins baut la volan cu 1.32 in aerul expirat si inca nu ii s-a judecat procesul. Anul acesta s-a urcat la volan sa mearga de la servici pana acasa si a tamponat 2 masini fiind si fara permis de conducere si cu alcool. Ii s-a dat arest 24 ore dupa care 30 zile. Intrebarea este daca mai are vre.o sansa sa fie in libertate.
Bună ziua! Momentan este arestat preventiv în cursul urmăririi penale. Această arestare poate fi contestată ( in cazul lui cu șanse foarte mici). Arestarea preventivă va fi analizată periodic și, fie va fi prelungită, fie va fi schimbată cu o altă măsură ( arest la domiciliu, control judiciar). Când se va termina definitiv procesul sau procesele ( dacă va fi judecat separat) va afla ce condamnare va primi. Oricum, sunt șanse f mici să scape cu suspendare. Dacă va fi condamnat cu executare, după ce execută fracția obligatorie de pedeapsă se analizează liberarea condiționată. Dacă instanța ii va admite cererea va fi eliberat condiționat. Nu poate nimeni specula nici pe ce perioadă va fi prelungită arestarea preventivă și nici ce pedeapsă va dispune judecătorul. La un moment dat va fi din nou in libertate.