Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poți minți notarul ca tu ești singurul moștenitor, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poți minți notarul ca tu ești singurul moștenitor, singurul ...

Poți minți notarul ca tu ești singurul moștenitor, singurul copil, mama decedată, văduvă,.. Unde verifica notarul înainte de a elibera actul de moștenitor? Mulțumesc
Nu verifica, căci nu are unde.
Sunt declarațiile scrise ale dvs și ale celor 2 martori care vor fi audiați la dezbaterea succesiunii.
Dvs puteți face ce doriți, însă săvârșiti infracțiunea de fals în declarații, ceea ce se sancționează conform Codului penal, plus ca certificatul de moștenitor eliberat va fi anulat cu brio în instanță.
Vreau sa cumpăr un apartament, este 1 moștenitor, asa reiese din certificat oficiat la notar, cetățean canadian, acesta a mandatat prin procură specială, o persoana, o femeie sa vândă imobilul! Apartamentul îl achiziționez cu credit ipotecar, banca unde verifica sa vadă dacă este doar 1 moștenitor asa cum reiese din toate documentele prezentate! Care este riscul?
Alin77miu, utilizator
in zadar cineva ar face asta deoarece:
1. certificatul de mostenitor poate fi anulat prin instanta,
2. persoana se poate alege cu dosar penal - cazier etc
3. trebuie sa prezentati niste probe, sa aduceti si martori la notar ...cam greu ca implicati in penal si pe cei care va ajuta
In acest caz dvs veti fi dobanditorul de buna credinta iar procesul o sa il vizeze pe cel care a mintit in defavoarea celuilalt mostenitor/mostenitor. Sub rezerva unor dispoziţii legale contrare, oricine a dobândit cu bună-credinţă vreun drept real înscris în cartea funciară, în temeiul unui act juridic cu titlu oneros, va fi socotit titularul dreptului înscris în folosul său, chiar dacă, la cererea adevăratului titular, dreptul autorului său este radiat din cartea funciară

Alin77miu a scris:

Vreau sa cumpăr un apartament, este 1 moștenitor, asa reiese din certificat oficiat la notar, cetățean canadian, acesta a mandatat prin procură specială, o persoana, o femeie sa vândă imobilul! Apartamentul îl achiziționez cu credit ipotecar, banca unde verifica sa vadă dacă este doar 1 moștenitor asa cum reiese din toate documentele prezentate! Care este riscul?

MYRA CIMPEAN , Avocat
Înțeleg, ca nu ar trebui sa mi fac griji!? Pot pierde imobilul ulterior dacă apare vreun alt moștenitor? Sau sa plătesc băncii ratele, dar fără a mai deține imobilul!?? Mulțumesc, cu respect!