Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poți minți notarul ca tu ești singurul moștenitor, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poți minți notarul ca tu ești singurul moștenitor, singurul ...

Poți minți notarul ca tu ești singurul moștenitor, singurul copil, mama decedată, văduvă,.. Unde verifica notarul înainte de a elibera actul de moștenitor? Mulțumesc
Sa înțeleg ca notarii nu dețin o baza de date a notarilor pentru a verifica dacă este singurul copil, moștenitor??? Din câte știu, exista asa ceva, înainte de a emite un certificat de moștenitor, se verifică! Nu ți emite niciun notar asa la mișto, și nici nu și risca nimeni libertatea ptr a avantaja pe cineva in anul 2023!

Alin77miu a scris:

Sa înțeleg ca notarii nu dețin o baza de date a notarilor pentru a verifica dacă este singurul copil, moștenitor??? Din câte știu, exista asa ceva, înainte de a emite un certificat de moștenitor, se verifică! Nu ți emite niciun notar asa la mișto, și nici nu și risca nimeni libertatea ptr a avantaja pe cineva in anul 2023!

Nu exista o astfel de baza de date, cu toți copiii pe care ii are un cetățean.