avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poți minți notarul ca tu ești singurul moștenitor, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poți minți notarul ca tu ești singurul moștenitor, singurul ...

Poți minți notarul ca tu ești singurul moștenitor, singurul copil, mama decedată, văduvă,.. Unde verifica notarul înainte de a elibera actul de moștenitor? Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 15:57, 19 Octombrie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa înțeleg ca notarii nu dețin o baza de date a notarilor pentru a verifica dacă este singurul copil, moștenitor??? Din câte știu, exista asa ceva, înainte de a emite un certificat de moștenitor, se verifică! Nu ți emite niciun notar asa la mișto, și nici nu și risca nimeni libertatea ptr a avantaja pe cineva in anul 2023!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


Alin77miu a scris:

Sa înțeleg ca notarii nu dețin o baza de date a notarilor pentru a verifica dacă este singurul copil, moștenitor??? Din câte știu, exista asa ceva, înainte de a emite un certificat de moștenitor, se verifică! Nu ți emite niciun notar asa la mișto, și nici nu și risca nimeni libertatea ptr a avantaja pe cineva in anul 2023!


Nu exista o astfel de baza de date, cu toți copiii pe care ii are un cetățean.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reclamatie politie eugen05 eugen05 buna ziua, am cumparat un imobil de la cineva care il mostenise, care se declarase unic mostenitor. ulterior am aflat de la vecini ca ar mai fi un mostenitor. ... (vezi toată discuția)
Fratele meu a dezbatut mostenirea fara mine, ce pot face? (urgent !!!) cristina_F20 cristina_F20 Buna ziua. Am o foarte mare pb. Am un frate, care a dezbatut mostenirea, adica apartamentul parintilor ( decedati) si la notar nu m-a declarat si pe mine. A ... (vezi toată discuția)
Starea civila a vanzatoarei unui imobil Vranceanud Vranceanud Buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea chestiune, care este mai neobisnuita. Am cumparat azi un apartament in Bucuresti, de la o doamna, care s-a ... (vezi toată discuția)