Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Poți minți notarul ca tu ești singurul moștenitor, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Poți minți notarul ca tu ești singurul moștenitor, singurul ...

Poți minți notarul ca tu ești singurul moștenitor, singurul copil, mama decedată, văduvă,.. Unde verifica notarul înainte de a elibera actul de moștenitor? Mulțumesc
Stimate @Alin77miu , va sfatuiesc cu toata convingerea sa nu va bateti singur cuie in talpa . Deja buna-credinta a dvs. e cu semnul intrebarii , cata vreme intrebati aici , inseamna ca stiti ca ceva e in neregula . Imaginati-va un eventual proces deschis de alti mostenitori ( daca s-a mintit la notariat - probabil proces penal ) : vanzatorul e departe , cea care a vandut , daca are cea mai mica dovada ca v-a spus ca e o neregula ( un e-mail , un mesaj pe telefon , o inregistrare de care nu aveti habar - ca tot e la moda , toata lumea inregistreaza pe toata lumea ) , s-a cam dus apararea dvs. ... Iar banca nu va fi implicata , ea v-a dat bani , trebuie sa-i dati inapoi . Procedati cum considerati , probabil si pretul este - strategic - foarte bun , dar , avand in vedere sumele consistente aflate in joc , eu una nu as risca ...
CHKa, utilizator
Mulțumesc mult pentru comentariu, aveți dreptate! Sunt cumpărător de bună credință, suspiciunile sun în capul meu, nu am probe etc.. (Am întrebat 2 locatari în vârstă, mi au confirmat ca decedata a avut doar 1 copil, unicul moștenitor! Deci, mai mult ca sigur, suspiciunile, sunt în capul meu. Mulțumesc, cu stimă!
mie mi-a cerut un martor ! sigur ca martorul putea minti ( era un prieten ) dar o faci pe barba ta cand ajungi in istanta ! ) .
E o practică comună,dar nu la un nivel așa de jos precum un apartament.
La nivel înalt pentru proprietățile in valoare de milioane de euro.
mitabiciclista, utilizator
Buna ziua,

Daca adevarul este denaturat, nefiind declarati mostenitorii, savarsiti infractiunea de fals in declaratii.

Asadar, poate fi antrenata raspunderea penala.

Certificatul de mostenitor, emis in fals, este lovit de nulitate absoluta, instanta de judecata constata si pronunta sanctiunea nulitatii.

Precizati exact care sunt succesori.