Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cererea auditului financiar.
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cererea auditului financiar.

Buna ziua!

As dori sa stiu cine poate cere si care sunt regulile pentru initierea unui audit autorizat extern ( statutar cred ca se numeste) al unei firme.

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Auditul poate fi solicitat de oricare dintre asociati, chiar si de catre administrator, ori de cate ori sunt aspecte care trebuie clarificate, sau pur si simplu pentru confirmarea si intarirea convingerii ca toate operatiunile financiar -contabile au fost intocmite conform legislatiei in vgoare.
Poate fi cerut auditul de cineva din afara firmei, in cazul in care din datele publice se evidentiaza neclaritati in operatiunile financiare?
daca societatea nu este de interes public, atunci auditul nu poatefi solicitata decat de asociatii sau administratorul societatii. In cazul in care se constata ca sunt neconcordante intre situatiile financiare si realitate, acestea pot fi corectate ulterior , la momentul constatarii lor prin intermediul contului 117. In cazul in care aveti interes in constatarea acestor neconcordante , depuneti o informare in acest sens la ANAF, documentata si explicata privind constatarile dumneavoastra, iar ANAF-ul in urma unui control stabileste, sau nu diferente financiare/ fiscale fata de situatiile depuse