Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pot cere pensie alimentara din veniturile incasate ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pot cere pensie alimentara din veniturile incasate daca are un salariu minim pe economie fals in cartea de munca?

Sunt in proces de divort iar sotul meu are pe cartea de munca trecut un salariu fals minim pe economie desi el castiga mult mai mult (tatal lui este patronul firmei si a trecut asa ca sa plateasca mai putine taxe). Pot cere in instanta sa dovedeasca ca are incasari lunare mult mai mari pentru a se calcula pensia alimentara de acolo si nu din salariul minim?
DianaPascu95, utilizator
Nu puteți sa I cereți sa dovedească lui ci dvs trebuie sa faceți dovada celor solicitate..Instanta poate face verificări în baza de date ANAF dar nu are cum sa ghicească cât câștigă în realitate,practic nu aveți cum sa dovediți..
Sau puteți să-i cereți viitorului fost soț să conveniți de comun acord o anumită valoare sau plata în natură și instanța va lua act de înțelegerea părților.

Alexandru Surcel a scris:

Sau puteți să-i cereți viitorului fost soț să conveniți de comun acord o anumită valoare sau plata în natură și instanța va lua act de înțelegerea părților.

Din pacate mi-a zis ca va face tot posibilul sa imi dea cat mai putin la pensia alimentara… nu ma pot intelege cu el.